*

Trener radzi

Trener radzi:


Dobór roweru

Rynek oferuje wiele typów rowerów, kluczową kwestią przy wyborze odpowiedniego modelu jest to, gdzie głownie będziemy się na nim poruszać.
Rowerzyści którzy potrzebują roweru do tego aby szybko pokonywać długie dystanse, chcą trenować aby podnieść swoją kondycje powinny przemyśleć zakup roweru szosowego. Charakteryzują się one niską masą, wąskimi oponami które pozwalają osiągnąć na asfalcie duże prędkości oraz sportową, aerodynamiczną sylwetką.
Najbardziej uniwersalnym rowerem do jazdy rekreacyjnej są modele trekingowe i crossowe. Zapewniają wygodną pozycję, szybkie i przyjemne pokonywanie kolejnych kilometrów, a dzięki swojej uniwersalności sprawdzą się zarówno na asfalcie jak i na leśnej ścieżce. Osoby które na rowerze chcą czas spędzać w zróżnicowanym, także trudnym górskim terenie powinny rozważyć zakup roweru typowo górskiego.

Obojętnie na jaki typ roweru się zdecydujemy, najważniejszą kwestią jest dobór odpowiedniego rozmiaru ramy. Tylko dobrze dobrana wielkość roweru zapewni nam maksimum komfortu i przyjemności z jazdy.
Aby mieć pewność że nasz wybór będzie udany, powinniśmy na miejsce zakupu wybrać profesjonalny sklep z szerokim wyborem modeli, gdzie doświadczona obsługa pomoże nam wybrać odpowiedni dla siebie model.

Bezpieczeństwo

Najważniejsze jest to abyśmy zadbali o bezpieczeństwo, zarówno swoje jak i innych użytkowników dróg i ścieżek rowerowych. Zawsze powinniśmy mieć na głowie kask oraz obowiązkowo powinniśmy pamiętać o zamontowaniu oświetlenia oraz innych elementów podnoszących naszą widoczność.
Wszystkie atestowane kaski dostępne na rynku zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Przy wyborze powinniśmy kierować się tym, aby kask był idealnie dopasowany do głowy przez co będzie komfortowy nawet podczas wielogodzinnej jazdy.

Zaawansowani użytkownicy

Osoby które na rowerze spędzają coraz więcej czasu oraz traktują to jako coś więcej niż tylko weekendowe hobby powinny rozważyć inne coraz bardziej popularna usługę jak bike fitting czyli profesjonalne ustawienie pozycji na rowerze wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt. Można tego dokonać zarówno na posiadanym rowerze lub podczas dokonywania zakupu nowego roweru. Polega to na profesjonalnym doborze odpowiednich komponentów oraz pozycji przy uwzględnieniu anatomii naszego ciała. Szerokość kierownicy, odpowiednia jej wysokość zamontowania, wybór najodpowiedniejszego dla nas siodła, precyzyjne ustawianie pedałów to tylko niewielka część skomplikowanego procesu który pozwoli idealnie dopasować rower do nas, a nie odwrotnie. Dzięki temu zwiększymy swoje osiągi, zminimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji oraz zwiększymy komfort jazdy.
Jednym z takich miejsc jest Bike ID, które oferuje taką usługę w oparciu o system Trek Precision Fit który jest jednym z najbardziej zaawansowanych na rynku. Poza idealnym ustawieniem pozycji, system ten umożliwia dobór ramy o odpowiednim rozmiarze i doskonale dobranej do użytkownika geometrii.

Rada Trenera

Jazdę powinniśmy traktować przede wszystkim jako przyjemność i rekreację oraz zdrowy sposób spędzania wolnego czasu. Jeśli zależy nam na poprawie kondycji i efektów powinniśmy pamiętać ze najlepsze efekty przynosi systematyczny trening oraz odpowiedni sposób odżywiania i regeneracji po każdorazowym wysiłku.