Dlaczego zawsze należy nosić kask rowerowy i jak wybrać najlepszy?‍Jazda na rowerze to świetny sposób na zachowanie zdrowia, zwiedzanie miasta i poznawanie nowych ludzi. Daje naturalny haj i poprawia wydolność serca, siłę i wytrzymałość. Jest to jednak także aktywność, która wiąże się z wysokim ryzykiem urazów. Tylko w latach 2014-2015 jazda na rowerze była przyczyną prawie 260 000 wizyt na oddziałach ratunkowych. Osoby jeżdżące na rowerze są nawet o 45% bardziej narażone na wstrząs mózgu niż osoby, które nie jeżdżą na rowerze. Noszenie kasku rowerowego może pomóc w zapobieganiu urazom głowy w razie wypadku lub upadku, ale tylko 20% rowerzystów robi to konsekwentnie. Czy jesteś jedną z tych osób? Zobaczmy, dlaczego zawsze należy nosić kask rowerowy podczas jazdy na rowerze - i jakie są obecnie najlepsze kaski rowerowe dostępne na rynku!

Dlaczego zawsze powinieneś nosić kask rowerowy podczas jazdy na rowerze

Jadąc na rowerze, masz kontrolę nad własnym pojazdem, ale jesteś też zdany na łaskę warunków drogowych, pogody i innych uczestników ruchu. Dlatego podczas jazdy na rowerze należy zawsze używać kasku rowerowego. Jazda na rowerze to mało intensywne ćwiczenie, które pozwala spalić kalorie, zmniejszyć stres i poprawić ogólny stan zdrowia. Jest to jednak również bardzo niebezpieczna aktywność, która może prowadzić do poważnych lub śmiertelnych obrażeń. W rzeczywistości ryzyko urazu głowy wśród rowerzystów jest 2,5 razy większe niż wśród kierowców i pasażerów samochodów. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (National Highway Traffic Safety Administration) wykazało, że w latach 1999-2002 kaski rowerowe uratowały życie 1700 rowerzystom. Szacuje się, że kaski zmniejszają ryzyko urazów głowy o 85%.

Znaczenie noszenia kasku rowerowego

Kask rowerowy to najważniejszy element wyposażenia, jaki można nosić podczas jazdy na rowerze. Choć nie zatrzyma on każdego rodzaju uderzenia, może ochronić głowę przed większością uderzeń i upadków. Może także pomóc w zmniejszeniu szkód spowodowanych uderzeniem, rozkładając siłę uderzenia bardziej równomiernie na głowę i chroniąc twarz i oczy. Dobry kask pozostanie na miejscu nawet przy szybkiej jeździe i zapewni Ci ochłodę. Może on nawet poprawić Twoją postawę i formę na rowerze, co może mieć duży wpływ na ogólną przyjemność z uprawiania sportu. Jednak nie wszystkie kaski są sobie równe. Kupując kask, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze, wybierz kask, który spełnia normy bezpieczeństwa. Poszukaj naklejki z literami "DOT" wewnątrz lub na zewnątrz kasku. Jest to znak certyfikowanego kasku, który został zatwierdzony pod względem bezpieczeństwa przez Departament Transportu USA.

Jak znaleźć najlepszy kask rowerowy dla dorosłych i dzieci

Podczas zakupów najlepszych kasków rowerowych dla dorosłych i dzieci należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze, wybierz kask, który spełnia normy bezpieczeństwa. Poszukaj naklejki z literami "DOT" wewnątrz lub na zewnątrz kasku. Jest to znak certyfikowanego kasku, który został zatwierdzony pod względem bezpieczeństwa przez Departament Transportu USA. Należy pamiętać, że nie wszystkie kaski są sobie równe.

W rzeczywistości większość kasków dostępnych obecnie na rynku nie spełnia norm DOT. Szukaj kasku, który został certyfikowany przez jedną z następujących organizacji: Dodatkowo należy się upewnić, że kask jest odpowiednio dopasowany, ma właściwy rozmiar i łatwo się go reguluje. Zbyt ciasny lub zbyt luźny kask może być bardziej niebezpieczny i nie zapewniać zamierzonego poziomu ochrony.

3 najważniejsze cechy kasku rowerowego

- Komfort - kask rowerowy powinien być wygodny do noszenia i łatwy do regulacji. Powinien pewnie leżeć na głowie, nie uciskając ani nie ściskając zbyt mocno. Zbyt ciasny kask może powodować dyskomfort i problemy z przepływem krwi, natomiast zbyt luźny kask może się przesunąć w razie wypadku lub upadku.

- Ochrona - kask powinien być wyposażony w mocne, grube i wytrzymałe materiały, które są odporne na uderzenia. Jest to najważniejsza cecha kasku, która może zadecydować o tym, czy wyjdziesz z wypadku bez szwanku, czy z poważnymi obrażeniami.

- Styl - nie wszystkie kaski są sobie równe, ale wszystkie powinny być bezpieczne w noszeniu. Zbyt stylowy kask może nie zapewniać takiej samej ochrony jak bardziej standardowy kask, ale ważne jest, aby wybrać kask, który się podoba i w którym czujesz się komfortowo.

Ostatecznie nic nie zastąpi odpowiedniego sprzętu ochronnego. Choć kaski nie gwarantują, że nie doznasz obrażeń w czasie wypadku, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko urazu głowy. Kupując kask rowerowy, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze i najważniejsze, wybierz kask, który spełnia normy bezpieczeństwa. Poszukaj naklejki z literami "DOT" wewnątrz lub na zewnątrz kasku. Jest to znak certyfikowanego kasku, który został zatwierdzony pod względem bezpieczeństwa przez Departament Transportu USA. Ponadto należy się upewnić, że kask jest odpowiednio dopasowany, ma właściwy rozmiar i można go łatwo regulować. Nosząc kask rowerowy, chronisz swoją głowę, twarz i szyję przed trwałymi obrażeniami w razie upadku lub zderzenia. Kask może decydować o tym, czy wyjdziesz z wypadku bez obrażeń, czy z poważnym urazem głowy.