Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze kasku rowerowego?Prawidłowo dopasowany kask ma kluczowe znaczenie podczas jazdy na rowerze. Źle dopasowany kask może stanowić większe zagrożenie niż brak kasku w ogóle! Przy wyborze kasku rowerowego, który będzie pasował do Twoich potrzeb, stylu i poziomu komfortu, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. W tym wpisie na blogu podamy kilka wskazówek, jak znaleźć odpowiedni kask dla danego rodzaju jazdy na rowerze. Każda osoba ma inny kształt i rozmiar głowy, dlatego ważne jest, aby uważnie czytać opisy produktów, jeśli wiesz, że Twoja głowa jest mniejsza lub większa. Przyjrzyjmy się, o czym należy pamiętać przy zakupie nowego kasku rowerowego.

Poznaj kształt i rozmiar swojej głowy

Dopasowanie kasku jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na jego skuteczność jako urządzenia zabezpieczającego. Powinien on być dopasowany, ale nie za ciasny, bez dodatkowego miejsca z tyłu głowy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie dopasowania kasku jest założenie go na głowę bez zapinania pasków. Upewnij się, że kask leży prosto na głowie i nie jest odchylony do tyłu ani na bok. W wizjerze kasku powinny być widoczne brwi. Jeśli kask jest odchylony do tyłu lub do przodu, nie będzie Cię dobrze chronił podczas wypadku. Kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić, jest obwód kasku. Zbyt duży kask może zsuwać się do przodu i zapewniać mniejszą ochronę podczas wypadku.

Upewnij się, że kask jest odpowiednio dopasowany

Pasek pod brodą powinien dać się łatwo zapiąć jedną ręką, ale nie powinien być tak ciasny, żeby było to niewygodne. Między paskiem a podbródkiem powinieneś móc zmieścić jeden palec. Dopasowanie kasku ma kluczowe znaczenie: Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association wykazało, że zdolność kasku do zmniejszenia ryzyka urazu głowy jest bezpośrednio związana z jego dopasowaniem. Ważne jest, aby kask przylegał do głowy i leżał na niej poziomo. Nie powinien być odchylony do tyłu ani do przodu. Kask powinien spoczywać nisko na głowie (tuż nad brwiami), a przód kasku powinien znajdować się mniej więcej na szerokość jednego palca nad brwiami. Kask powinien być na tyle dopasowany, aby nie przesuwał się podczas potrząsania głową na boki, ale nie powinien być niewygodnie ciasny. Pomiędzy krawędzią kasku a głową należy swobodnie zmieścić dwa palce.

Otwory wentylacyjne i oddychalność

Zewnętrzna powłoka ochronna kasku często ma otwory wentylacyjne, przez które wydostaje się gorące powietrze. Jednak kask z większą liczbą otworów wentylacyjnych może nie chronić tak dobrze podczas wypadku. Badanie opublikowane w Journal of the American Medical Association wykazało, że kaski z większą liczbą otworów wentylacyjnych zapewniają mniejszą ochronę przed urazami mózgu niż kaski z mniejszą liczbą otworów wentylacyjnych. Otwory wentylacyjne umożliwiają wydostawanie się gorącego powietrza z wnętrza kasku. Kiedy przebywasz na słońcu, w kasku może być bardzo gorąco. Niektóre kaski są wyposażone we wbudowany system chłodzenia. Takie kaski mają wbudowany wentylator, który przepycha powietrze przez kask i chłodzi użytkownika. Nie są one najlepsze na upalne dni, ponieważ nie wypuszczają gorącego powietrza z kasku. Są one jednak doskonałe, gdy jeździsz w nocy i nie chcesz być oślepiony przez własne reflektory.

Widoczność i jasność

Rowerzyści muszą zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zwłaszcza w nocy. Jaskrawy, odblaskowy kask jest doskonałym środkiem bezpieczeństwa podczas jazdy nocą. Kask, który jest zarówno widoczny, jak i jasny, może znacznie zmniejszyć ryzyko wypadku. A nawet jeśli nie jeździsz nocą, jasny kask może Cię uratować, jeśli kiedyś potrąci Cię samochód w słoneczny dzień. Zaleca się wybór kasku, który został zaprojektowany specjalnie do jazdy po drogach. Takie kaski mają zazwyczaj twardą skorupę zewnętrzną i cienką, twardą warstwę pianki pomiędzy nimi. Są one znacznie sztywniejsze niż zwykłe kaski i dlatego lepiej chronią czaszkę w razie wypadku.

Kolarze szosowi powinni poszukać innego kasku

Rowerzyści górscy i szosowi potrzebują różnych rodzajów kasków. Na przykład rowerzyści górscy, którzy lubią jeździć po szlakach, mogą rozważyć zakup kasku z wbudowanym daszkiem, który ochroni ich oczy przed brudem i gałęziami. Niektóre kaski przeznaczone do kolarstwa szosowego mają jednak daszek, co może nie być dobrym pomysłem. Podczas jazdy daszek może zostać zepchnięty przez wiatr i zasłaniać wzrok. Wybierając kask, pamiętaj, aby wybrać taki, który posiada oznaczenie informujące, że spełnia normy określone przez American National Standards Institute (ANSI) dla kasków rowerowych.

Kupując kask, najpierw znajdź taki, który pasuje do Twojego kształtu i rozmiaru głowy. Upewnij się, że kask jest dopasowany, ale nie za ciasny, i że leży prosto na głowie, a nie jest odchylony do tyłu lub do przodu. Kask z dobrą wentylacją jest ważny dla utrzymania chłodu, a kask w jaskrawym kolorze jest niezbędny podczas jazdy w nocy. Rowerzyści szosowi powinni poszukać innego kasku z twardą skorupą zewnętrzną, która lepiej chroni czaszkę podczas wypadku.