Ostateczny przewodnik po zakupie butów kolarskichButy kolarskie to ważny element wyposażenia każdego kolarza, który poważnie traktuje jazdę na rowerze. Zostały stworzone specjalnie z myślą o intensywnym pedałowaniu, więc nie znajdziesz ich w standardowej parze trampek czy butów treningowych. Nie oznacza to jednak, że tego typu buty nie nadają się do noszenia na co dzień. Jeśli w pracy lub szkole musisz chodzić przez cały dzień i możesz jeździć na rowerze tylko w określonych porach dnia, para wysokiej jakości butów kolarskich ułatwi Ci przetrwanie zmiany. Jednak przy tak wielu różnych typach butów dostępnych obecnie na rynku - każdy z nich ma swoje własne cechy i właściwości - trudno jest określić, który model jest odpowiedni dla Ciebie i Twoich potrzeb jako rowerzysty.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów kolarskich

Dobra para butów rowerowych może odróżnić udaną jazdę od bolesnej. Jeśli szukasz najlepszych butów rowerowych do swoich potrzeb, jest kilka ważnych rzeczy, których powinieneś szukać.

Pierwszą rzeczą do rozważenia jest to, czy będziesz jeździć po utwardzonej czy nieutwardzonej nawierzchni. Utwardzone nawierzchnie wymagają większej amortyzacji, dlatego warto wybrać but z grubą podeszwą i wyściełaną wkładką. Im grubsza podeszwa, tym lepiej będzie amortyzować uderzenia wybojów na drodze.

Buty kolarskie są produkowane tak, by ściśle dopasować się do kształtu stopy rowerzysty, dlatego ich dopasowanie jest bardzo ważne. Aby mieć pewność, że znajdziesz odpowiedni dla siebie rozmiar, szukaj butów kolarskich odpowiadających długości i szerokości Twojej stopy. Większość rowerzystów preferuje buty ze sztywną podeszwą do regularnej lub długodystansowej jazdy na rowerze. Zapewniają one duże wsparcie dla łuku, pięty i kostki. Są one wystarczająco sztywne, aby zapewnić przenoszenie mocy między pedałami a układem napędowym roweru.

Buty na sztywnej podeszwie są najlepsze dla osób o wadze co najmniej 170 funtów. Są też idealne dla osób z koślawymi kolanami, szeroką piętą lub potrzebujących większego wsparcia w łuku. Jeśli jesteś początkujący, najlepszy będzie but o mniejszej sztywności i nieco bardziej elastyczny, zwłaszcza jeśli masz słabe kostki lub musisz dokonywać wielu drobnych korekt podczas jazdy. But o bardziej miękkiej podeszwie zapewni Ci nieco więcej swobody ruchu.

Cechy butów szosowych

- Lekkość - najlepsze buty do kolarstwa szosowego są lekkie, co oznacza, że łatwo się w nich chodzi i są dobrym rozwiązaniem do noszenia na co dzień. Zazwyczaj są wykonane z wysokiej jakości materiałów syntetycznych.

- Niskie koszty utrzymania - buty do kolarstwa szosowego mogą być trochę drogie, więc poszukaj modelu, który łatwo się czyści, żeby nie trzeba było ich zbyt często wymieniać.

- Wyściełana podeszwa - wyściełana podeszwa w dolnej części buta to świetna cecha, zwłaszcza jeśli musisz chodzić w butach kolarskich przez cały dzień.

- Trwała konstrukcja - buty kolarskie muszą być trwałe, dlatego szukaj modelu o mocnej konstrukcji i bezszwowym nosku.

Cechy butów do rowerów górskich

Buty na rower górski są przeznaczone do różnych terenów, od wyboistych szlaków po gładkie nawierzchnie. Zwykle mają sztywną podeszwę i lepką gumową podeszwę zewnętrzną, która dobrze trzyma się podłoża.

- Lekkość - buty do kolarstwa górskiego są podobne do butów do kolarstwa szosowego pod tym względem, że muszą być lekkie i łatwe do chodzenia.

- Niewymagające konserwacji - muszą być również niewymagające konserwacji. Na rowerze górskim brud i błoto mogą szybko dostać się do buta, więc powinny być łatwe do czyszczenia.

- Wyściełana podeszwa - szukaj modelu z wyściełaną podeszwą, ponieważ będziesz dużo chodzić.

- Sztywna cholewka - poszukaj sztywnej cholewki, która będzie dobrze trzymać stopę w miejscu.

- Trwała konstrukcja - upewnij się, że buty do kolarstwa górskiego są trwałe. Podeszwy muszą być grube i mocne.

Cechy butów do jazdy po mieście

- Niskoprofilowy nosek - Niskoprofilowy nosek umożliwia prawidłowe dopasowanie do pedałów.

- Miękka cholewka - miękka cholewka zmniejsza nacisk na stopę i pozwala na większą elastyczność podczas pedałowania.

- Gumowa podeszwa - wybierz gumową podeszwę z niewielkim bieżnikiem, aby uniknąć ślizgania się na pedale.

- Oddychające - najlepsze buty do jazdy miejskiej są oddychające i lekkie.

Buty kolarskie to ważny element wyposażenia każdego rowerzysty, który poważnie myśli o jeździe na rowerze. Zostały stworzone specjalnie z myślą o intensywnym pedałowaniu, więc nie znajdziesz ich w standardowej parze trampek czy butów treningowych. Jeśli w pracy lub szkole musisz chodzić przez cały dzień i możesz jeździć na rowerze tylko w określonych porach dnia, para wysokiej jakości butów kolarskich ułatwi Ci przetrwanie tego okresu. Jednak przy tak wielu różnych typach butów dostępnych obecnie na rynku - każdy z nich ma swoje cechy i właściwości - może być trudno określić, który model jest odpowiedni dla Ciebie i Twoich potrzeb jako rowerzysty. Upewnij się, że wiesz, czego szukasz, kupując buty kolarskie - pomoże Ci to znaleźć model odpowiedni dla Twoich stóp i potrzeb związanych z jazdą na rowerze.