Wybór roweru szosowego: Podstawy tego, co musisz wiedziećKiedy zaczynasz przygodę z kolarstwem szosowym, możesz odnieść wrażenie, że istnieje tyle różnych typów rowerów szosowych, ilu jest rowerzystów szosowych. W ofercie znajduje się podstawowy rower wyścigowy jednej marki, średniej klasy model wytrzymałościowy innej firmy, a może nawet hybrydowy rower miejski/szosowy trzeciej firmy - wszystkie są reklamowane jako odpowiednie do jazdy po drogach. Do tego dochodzą różne rozmiary kół (od 20 do 35 mm), różne konfiguracje napędów (od potrójnych do podwójnych łańcuchów), długości wsporników i geometria ramy. Nic dziwnego, że to wszystko jest tak zagmatwane! Ale z kilkoma wskazówkami, nie musi to być aż tak zdumiewające. Jeśli chcesz kupić swój pierwszy rower szosowy lub zmodernizować obecny, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych typach rowerów szosowych i o tym, jaki rodzaj będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Jaki typ roweru szosowego jest dla Ciebie odpowiedni?

Zacznijmy od podstaw. Istnieją 3 główne typy rowerów szosowych, każdy z nich ma swoje unikalne cechy i przeznaczenie. Najlepszy typ roweru szosowego dla Ciebie będzie zależał od Twojego poziomu sprawności, stylu jazdy i przeznaczenia. Są to rowery szosowe klasy podstawowej, średniej i wytrzymałościowej. Rowery szosowe klasy podstawowej są przeznaczone dla rowerzystów rekreacyjnych, którzy chcą rozpocząć przygodę z tym sportem. Są one idealne dla osób uprawiających fitness lub jeżdżących do pracy w łagodnym klimacie.

Podstawowe rowery szosowe

Podstawowy rower szosowy to najbardziej przystępny cenowo typ roweru szosowego na rynku. Rowery klasy podstawowej są zazwyczaj wykonane z aluminium i mają podstawowy napęd Shimano. Rowery klasy podstawowej mają zazwyczaj mniejsze koła (zazwyczaj 20 lub 21 cali), co ułatwia manewrowanie nimi w ciasnych miejscach, takich jak ulice miast. Inną wspólną cechą podstawowych rowerów szosowych jest opuszczana (lub płaska) kierownica, która jest łatwiejsza w manewrowaniu niż bardziej tradycyjna kierownica z wygiętym tyłem, którą można znaleźć w rowerach szosowych klasy średniej i wytrzymałościowej.

Rowery szosowe klasy podstawowej są idealne dla nowych rowerzystów, którzy nie są pewni, czy będą chcieli uprawiać ten sport. Są one również dobrym wyborem dla zwykłych rowerzystów, którzy używają roweru głównie do jazdy fitness, dojazdów do pracy lub lekkich wycieczek. Rowery szosowe klasy podstawowej mogą być nieco cięższe niż rowery szosowe klasy średniej lub wytrzymałościowej, co może utrudniać wspinaczkę.

Rower szosowy klasy średniej

Rowery szosowe klasy średniej są cięższe i bardziej wytrzymałe niż rowery klasy podstawowej. Są przeznaczone zarówno dla osób uprawiających fitness, jak i dla poważnych rowerzystów, którzy chcą lepszych osiągów niż te, które oferują rowery klasy podstawowej. Rowery klasy średniej mają zazwyczaj aluminiowe ramy z wtryskiwanym aluminium, napęd Shimano z potrójnymi łańcuchami i hydrauliczne hamulce tarczowe. Rowery szosowe klasy średniej mają zazwyczaj koła o średnicy 32 mm. Rowery szosowe klasy średniej są najlepsze dla osób uprawiających fitness, które chcą poważniej podejść do tego sportu, lub dla zwykłych rowerzystów, którzy chcą lżejszego roweru, na którym będą mogli odbywać dłuższe przejażdżki. Rowery średniej klasy są zazwyczaj lżejsze niż modele podstawowe, co ułatwia ich podnoszenie na bagażniku rowerowym lub przenoszenie po schodach.

Rower szosowy Endurance

Rowery szosowe Endurance są przeznaczone dla poważnych rowerzystów, którzy lubią dłuższe przejażdżki i wymagający teren. Zazwyczaj są wykonane z lżejszych materiałów, takich jak włókno węglowe, i mają większe koła (zazwyczaj 28 lub 32 mm). Rowery szosowe Endurance często mają kompaktową geometrię ramy, która jest bardziej wyprostowana niż pochylenie oferowane przez ramę o standardowej geometrii. Ta bardziej wyprostowana pozycja jest wygodniejsza podczas dłuższych przejażdżek i może zapobiegać bólom pleców.

Rowery szosowe Endurance mają również opuszczane kierownicę, co pozwala kolarzom na przyjęcie aerodynamicznej pozycji, gdy muszą zwiększyć tempo. Rowery szosowe Endurance są najlepsze dla poważnych rowerzystów, którzy lubią długodystansowe przejażdżki po różnych terenach, takich jak ulice miast i wzgórza. Rowery te są zazwyczaj lżejsze niż rowery szosowe klasy średniej, co ułatwia ich podnoszenie na bagażniku lub przenoszenie po schodach. Są one również droższe niż rowery klasy podstawowej i średniej.

Fixie / torowy rower szosowy

Są to rowery szosowe ze stałą przerzutką, które są często używane do wyścigów torowych. Są zazwyczaj lżejsze od tradycyjnych rowerów szosowych i często nie mają hamulców, ponieważ nie są one potrzebne w rowerach ze stałym biegiem. Rowery Fixie są najlepsze do wyścigów torowych i jazdy rekreacyjnej w łagodnym klimacie. Są zazwyczaj lżejsze od tradycyjnych rowerów szosowych i mogą być łatwiejsze do przenoszenia, jeśli trzeba pokonać schody.

Rowery szosowe

Rowery szosowe przeznaczone są dla rowerzystów biorących udział w wyścigach szosowych. Są one zazwyczaj lżejsze i droższe niż inne typy rowerów szosowych. Rowery szosowe mają zazwyczaj ramę z włókna węglowego, zintegrowaną lub łamaną kierownicę i 11-biegowy mechanizm napędowy. Rowery te zostały zaprojektowane z myślą o prędkości i są najlepsze dla kolarzy wyczynowych, którzy chcą mieć najlżejszy i najszybszy rower na drodze. Rowery do wyścigów szosowych są najlepsze dla kolarzy wyczynowych, którzy lubią ścigać się w zespole. Są to zazwyczaj najlżejsze i najszybsze rowery szosowe, co czyni je najlepszymi dla kolarzy, którzy cenią sobie szybkość ponad wszystko.

Teraz, gdy znasz już podstawy różnych typów rowerów szosowych, gdzie możesz z nimi jeździć? Oto kilka sugestii. Po pierwsze, zdecyduj się na dystans swojej jazdy. Jeśli jeździsz tylko kilka mil za jednym razem w łagodnej pogodzie, nie potrzebujesz ciężkiego, wysokiej klasy modelu. Możesz cieszyć się miłą, spokojną jazdą na modelu średniej klasy. Jeśli planujesz jeździć dłużej niż 10 mil za jednym razem, rozważ model endurance, który został zaprojektowany do jazdy wytrzymałościowej i będzie łatwiejszy do pedałowania na długich dystansach. Jeśli robisz długą przejażdżkę w zimnej pogodzie, rozważ zakup modelu specyficznego dla zimy, który będzie zaprojektowany tak, aby utrzymać ciepło. Jeśli jeździsz z grupą, rozważ zakup modelu z wieloma biegami, które pozwolą Ci nadążyć za grupą podczas pokonywania wzniesień. Jeśli jeździsz w drużynie, kup specjalistyczny model lub porozmawiaj z trenerem o najlepszym dla Ciebie typie. Kup odpowiedni rower do odpowiedniego celu, a będziesz mieć dużo więcej radości z jazdy.