Najlepsze buty kolarskie dla wszystkich poziomów zaawansowaniaBądźmy szczerzy - buty kolarskie mogą wyglądać nieco dziwnie, jakby zostały zaprojektowane do innej aktywności. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że jazda na rowerze jest aktywnością, która może obejmować wiele godzin stania na pedałach przy minimalnym wsparciu stóp, nabiera to dużo więcej sensu. Buty kolarskie są specjalnie zaprojektowane, aby chronić stopy i zmniejszać tarcie między pedałem a stopą, abyś mógł czerpać jak najwięcej korzyści z jazdy na rowerze bez ryzyka kontuzji. Skuteczna para butów kolarskich pomoże Ci jeździć dłużej, mocniej i z większą wydajnością, abyś mógł czerpać jeszcze więcej korzyści z czasu spędzonego na rowerze. Nie są one niezbędne dla każdego rowerzysty, ale zrozumienie, co robią i jak pomagają, sprawi, że będą o wiele bardziej komfortowe, gdy zdecydujesz się na ich zakup.

Na co zwrócić uwagę w butach rowerowych

Buty kolarskie są w wielu różnych stylach, więc istnieje kilka kluczowych cech, na które będziesz chciał zwrócić uwagę przy wyborze pary:

 • Dopasowanie - Buty kolarskie będą pasować inaczej niż większość butów casualowych, ponieważ mają specyficzną, funkcjonalną konstrukcję. To sprawia, że uzyskanie właściwego dopasowania jest bardzo ważne. Buty powinny być wygodne, dopasowane, ale nie za ciasne i pozwalać na swobodne poruszanie palcami.

 • Materiały - Buty kolarskie są wykonane z różnych materiałów, w zależności od rodzaju jazdy na rowerze. Na przykład, jeżeli jeździsz dużo w terenie, będziesz potrzebował mocniejszego, sztywniejszego buta z wysokim obcasem dla dodatkowego wsparcia. Jeśli jesteś rowerzystą szosowym, możesz chcieć lżejszego, bardziej elastycznego buta z niższą piętą dla lepszego pedałowania.

 • Podeszwa - podeszwa buta jest kluczowym czynnikiem do rozważenia przy wyborze pary. Ponownie, w zależności od tego, jaki rodzaj kolarstwa robisz, będziesz chciał innej podeszwy. Na przykład, jeśli jesteś rowerzystą górskim, możesz chcieć bardziej miękkiej, elastycznej podeszwy, aby uniknąć złapania w skały lub inne zagrożenia na szlaku.

 • Kompatybilność pedałów - Na rynku istnieje wiele różnych typów pedałów, ale są one również w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre buty są zaprojektowane tak, aby pasowały do wszystkich typów pedałów, ale inne mają podeszwy, które są specjalnie zaprojektowane do konkretnego typu.

Jak pomagają buty kolarskie?

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie buty kolarskie mogą pomóc w poprawie jazdy:

 • Poprawa efektywności pedałowania - Największą zaletą butów kolarskich jest to, że pomagają Ci pedałować bardziej efektywnie. Kiedy stoisz na pedałach ze stopami w standardowych butach, jest dużo tarcia między twoimi podeszwami a pedałami. Buty kolarskie znacznie zmniejszają to tarcie, co oznacza, że możesz uzyskać więcej mocy z każdego uderzenia pedału przy mniejszym wysiłku.

 • Zmniejszone ryzyko urazów - Buty kolarskie zapewniają pewną ochronę przed elementami roweru i pomagają zmniejszyć ryzyko urazów. Twoje stopy są szczególnie narażone na kontuzje podczas jazdy na rowerze, więc para butów kolarskich może pomóc zminimalizować to ryzyko.

Problem z butami rowerowymi: Co powinieneś wiedzieć

Buty kolarskie nie są najlepszym wyborem dla każdego rowerzysty, zwłaszcza dla tych, którzy jeżdżą tylko od czasu do czasu. Buty kolarskie są specjalnie zaprojektowane do stania na pedałach przez długie okresy czasu, często w jednej pozycji. Dla zwykłych rowerzystów może to powodować problemy, ponieważ będziesz musiał stać ze stopami pod nietypowymi kątami, aby wejść na pedały i zejść z nich.

 • W przypadku butów kolarskich trzeba również zmienić sposób wpinania się w pedały. To może być trudniejsze i bardziej frustrujące do nauczenia niż używanie zwykłych butów, więc nie jest to idealne rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem.

 • Buty kolarskie są przeznaczone do używania z pedałami bezklamrowymi, więc jeśli nie masz jeszcze takiej pary, będziesz musiał również kupić nowy zestaw pedałów.

 • Buty kolarskie mają tendencję do dopasowywania się ciaśniej niż zwykłe buty i mogą zająć trochę czasu, aby się w nich odnaleźć. To może sprawić, że na początku będą niewygodne, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do noszenia luźniejszych butów.

 • Buty kolarskie nie zapewniają takiego samego poziomu wsparcia jak zwykłe buty, więc nie są idealne, jeśli dużo chodzisz w butach kolarskich.

 • Buty kolarskie są często droższe niż zwykłe buty, zwłaszcza jeśli chcesz mieć parę, która jest wykonana z wysokiej jakości materiałów.

Najlepsze buty rowerowe

Ten but jest przeznaczony dla zwykłych rowerzystów, którzy chcą przenieść swoją jazdę na następny poziom. Jest to wszechstronny but, który może być używany do różnych stylów jazdy, w tym do jazdy po drogach, górskich i halowych. Podeszwa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają doskonałą przyczepność i trwałość.

Cholewka została zaprojektowana z myślą o rozciągliwości i oddychalności. But posiada system zapinania na rzepy, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie. But rowerowy Shimano SH-M089 to świetna opcja dla początkujących, którzy chcą poprawić swoją jazdę. But jest wygodny i oferuje wsparcie bez zbytniej sztywności, więc można go nosić na dłuższe przejażdżki bez powodowania dyskomfortu.

Najlepsze buty kolarskie dla średniozaawansowanych

To jest świetny but dla tych, którzy jeżdżą kombinacją szosy i jazdy terenowej i chcą wygodnego, wspierającego buta do noszenia na dłuższych przejażdżkach. Podeszwa wykonana jest z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe, ale wystarczająco lekkie, aby but był łatwy do chodzenia. Cholewka została zaprojektowana z myślą o oddychalności i rozciągliwości, aby zwiększyć komfort. But posiada również system zapinania na rzepy, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie. But kolarski Shimano SH-ME7 to świetna opcja dla osób szukających wspierającego, wygodnego buta, który może być używany do wszystkich rodzajów kolarstwa.

Najlepsza recenzja butów kolarskich dla zaawansowanych rowerzystów

Jest to świetna opcja dla tych, którzy chcą lekkiego buta do kolarstwa drogowego, który oferuje również wsparcie i ochronę podczas dłuższych przejażdżek. But jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zapewniają doskonałe wsparcie i trwałość. Podeszwa została zaprojektowana z myślą o włóknie węglowym, co daje butowi lekkie odczucie bez poświęcania wsparcia. Cholewka wykonana jest z oddychającej siatki, aby utrzymać stopy w chłodzie podczas długich przejażdżek. But posiada system zapięcia na rzepy, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie. Buty Shimano SH-WR82 to świetna opcja dla zaawansowanych rowerzystów, którzy szukają lekkiego buta szosowego oferującego wsparcie i ochronę.

Buty kolarskie mogą być używane do różnych aktywności, w tym do kolarstwa szosowego, kolarstwa górskiego, kolarstwa halowego, a nawet turystyki pieszej. Są zaprojektowane tak, aby wygodnie pasowały, były łatwe do chodzenia i pomagały uzyskać jak najwięcej z jazdy. Nie są one niezbędne dla każdego rowerzysty i mogą być używane jako dodatkowy komfort i zwiększenie wydajności, w zależności od potrzeb. Buty kolarskie chronią stopy przed elementami roweru i mogą pomóc zmniejszyć ryzyko urazu podczas jazdy na rowerze. Są one przeznaczone do użytku z pedałami bezklamrowymi, aby poprawić wydajność pedałowania. Dodatkowo mogą być używane do różnych aktywności innych niż jazda na rowerze, takich jak wędrówki i bieganie.