Najlepszy strój kolarski: Kompleksowy przewodnik po tym, czego potrzebujeszOdzież rowerowa może być onieśmielająca, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w tej działalności. Istnieje tak wiele różnych elementów wyposażenia, z których każdy ma swój własny zestaw zalet i wad. Odpowiedni strój kolarski może mieć ogromny wpływ na Twoją wydajność i poziom komfortu. W zależności od miejsca jazdy, pogody i pory roku, możesz potrzebować kilku różnych warstw. Jeśli kiedykolwiek byłeś na długiej przejażdżce rowerowej w upale, to już wiesz, jak ważne jest noszenie wygodnej odzieży. Spocona skóra jest nie tylko niewygodna, ale również zwiększa ryzyko odwodnienia, wyczerpania cieplnego i oparzeń słonecznych. Dobry strój kolarski powinien być lekki, szybkoschnący i odprowadzający wilgoć, aby utrzymać pot z dala od skóry i zapobiec otarciom. Powinien również zapewniać ochronę przed promieniami UV, gdy jest to konieczne, a także być wystarczająco rozciągliwy, by nie powodować tarcia lub szczypania w miejscach, które są niewygodne lub drapiące.

Szorty

Rowerzyści noszą szorty, ponieważ są one wygodniejsze i mniej krępujące niż długie spodnie. W gorące dni rajstopy o pełnej długości są wygodniejsze i chłodniejsze niż szorty, ale w chłodne dni mogą być zbyt ciepłe, zwłaszcza jeśli nosisz szorty i rajstopy razem. Spodnie mają tę dodatkową zaletę, że chronią dolną część ciała przed wysypką w razie upadku.

Spodenki kolarskie są wykonane z lekkich i oddychających materiałów, takich jak nylon i spandex, i mają szerokie i elastyczne paski w talii oraz strzemiona, dzięki którym nie zsuwają się i nie zbierają w kostkach. Spodenki kolarskie są krótsze niż zwykłe spodenki sportowe i często nie mają kieszeni. Krótsze spodenki są chłodniejsze i mniej obszerne niż długie spodnie i zapewniają dodatkową ochronę przed odleżynami w siodle.

Topy kolarskie

Rowerzyści noszą topy o różnej długości i stylu, w zależności od pogody i wybranej aktywności. Topy kolarskie są zazwyczaj bez rękawów i wykonane z lekkich, szybkoschnących tkanin. Mogą być noszone samodzielnie lub w połączeniu z kurtkami i kamizelkami, aby regulować temperaturę ciała. Większość bluzek ma elastyczne lub ściągane sznurkiem mankiety i obszycia, które zapewniają dopasowanie, ale nie są ciasne.

Koszulki z długim rękawem są idealne na zimne dni i mogą być noszone pod kurtkami i wiatrówkami, gdy jest bardzo zimno. Koszulki z krótkim rękawem są noszone samodzielnie w cieplejszą pogodę i są zwykle bez rękawów dla maksymalnej mobilności i oddychalności. Koszulki z krótkim rękawem są również dobre na chłodne poranki, a niektóre mają kieszenie do przechowywania przekąsek lub gadżetów rowerowych. Koszulki kolarskie są wykonane z różnych materiałów, od lekkich i oddychających po grubsze i bardziej odporne na wodę lub wiatr.

Buty kolarskie

Buty kolarskie to lekkie, sztywne buty z szeroką, mocowaną na knagi podeszwą. Są one znacznie bardziej wspierające i wydajne niż zwykłe buty do biegania, które nie mają szerokich podeszew i nie mają odpowiedniej konfiguracji knagi. Buty kolarskie są zaprojektowane do pedałowania palcami i kulami stóp, a nie piętami. Są one również zaprojektowane tak, aby były bezklamrowe i pozostawały na pedałach, kiedy się je odpina. Buty kolarskie zapobiegają ześlizgiwaniu się stóp z pedałów i zapewniają efektywne, mocne i zapobiegające urazom pchnięcie.

Buty kolarskie są zazwyczaj wykonane z materiałów syntetycznych, siatki lub skóry i są dostępne w wielu kolorach i stylach. W zależności od projektu mogą mieć swobodny lub sportowy wygląd. Buty kolarskie są oddychające i lekkie, mają zamknięte pięty, aby zapobiec przedostawaniu się do środka kamieni, kamyków i piasku. Mają również syntetyczne podeszwy, które są zaprojektowane tak, aby były sztywne, ale nie sztywne. Buty kolarskie są przeznaczone do noszenia ze specjalnymi skarpetami kolarskimi, które nie są zwykłymi skarpetami ani skarpetami sportowymi. Skarpety kolarskie są wykonane z materiałów syntetycznych, które odprowadzają wilgoć od stopy i są przeznaczone do wielogodzinnego pedałowania w butach bez klipsów.

Skarpety kolarskie

Skarpety kolarskie są zaprojektowane specjalnie do użytku z butami kolarskimi. Są one zazwyczaj wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak akryl, nylon lub spandex, i są dostępne w wielu kolorach i stylach. Skarpety kolarskie są zaprojektowane tak, aby były wystarczająco grube, aby zapobiegać otarciom i pęcherzom spowodowanym przez tarcie i nacisk, ale jednocześnie wystarczająco cienkie, aby umożliwić przepływ chłodzącego powietrza. Są one dopasowane, aby ruchy stopy nie ocierały się o wnętrze buta i zazwyczaj są bezszwowe, aby zapobiec otarciom. Skarpety kolarskie mają dodatkowe wyściełanie wokół podbicia dla dodatkowego wsparcia i ochrony przed ocieraniem się o wnętrze buta.

Wiele skarpet kolarskich ma dodatkową przyczepność na podeszwach, aby nie ślizgały się w bucie. Mają one również właściwości odprowadzania wilgoci, aby stopa była chłodna i sucha, i często mają właściwości antyzapachowe, aby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi stóp.

Kolarskie koszulki z krótkim rękawem

Kolarskie koszulki z krótkim rękawem są wykonane z lekkich materiałów, takich jak tkaniny syntetyczne, i są przeznaczone do noszenia samodzielnie lub jako dodatkowa warstwa. Koszulki z krótkim rękawem chronią ramiona przed szkodliwymi promieniami UV i mogą być noszone we wszystkich, z wyjątkiem najzimniejszych, warunkach pogodowych.

Zazwyczaj są dopasowane, ale nie ciasne, i można je nosić z koszulką kolarską lub bez niej. Koszulki z krótkim rękawem oferują dobrą ochronę przed promieniowaniem UV, ale nie zapewniają wystarczającego ciepła lub osłony, aby można je było nosić w szczególnie zimne dni. Koszulki kolarskie z krótkim rękawem są wykonane z lekkich materiałów, takich jak bawełna i poliester, które odprowadzają wilgoć z powierzchni skóry i zapewniają chłód i komfort w czasie upałów.

Kurtki kolarskie

Kurtki kolarskie są zwykle wykonane z ciężkich, wiatroszczelnych, wodoodpornych tkanin, takich jak nylon, oraz tkanin syntetycznych, takich jak polar, i są dostępne w różnych kolorach i stylach. Są przeznaczone do noszenia samodzielnie lub jako dodatkowa warstwa, w zależności od tego, jak bardzo jest zimno. Kurtki kolarskie zapewniają ciepło, ochronę przed wiatrem i deszczem oraz odbijają ciepło od ciała w kierunku rdzenia, aby utrzymać ciepło. Zazwyczaj mają wąskie rękawy i mankiety, które zapobiegają przedostawaniu się wiatru i wody do środka, oraz zamki błyskawiczne, które można zamknąć aż do samej góry, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Niektóre kurtki rowerowe mają specjalne kieszenie do przechowywania przekąsek, kluczy, telefonów lub gadżetów rowerowych i lampek. Kurtki kolarskie są przeznaczone do noszenia z charakterystycznymi dla kolarstwa koszulkami z długim rękawem oraz koszulkami kolarskimi z krótkim lub długim rękawem.

Spodenki i spodnie kolarskie

Rowerzyści noszą spodenki i spodnie o różnej długości i stylu, w zależności od pogody, wybranej aktywności i rodzaju jazdy na rowerze. Rajstopy są wykonane z grubszych, bardziej oddychających tkanin, takich jak spandex, i są przeznaczone do noszenia w chłodniejsze dni. Rowerzyści często noszą szorty w cieplejszej pogodzie, a niektórzy wolą nosić krótkie spodnie w zimnej pogodzie, kiedy rajstopy są zbyt ciepłe.

Spodenki kolarskie są zazwyczaj krótsze niż zwykłe spodenki sportowe i często nie mają kieszeni. Ich krótsza długość sprawia, że nogi są chłodniejsze i mniej obszerne niż w przypadku długich spodni, a także zapewniają dodatkową warstwę ochrony przed odleżynami w siodle dla rowerzystów, którzy doświadczają otarć. Spodenki kolarskie są wykonane z lekkich i oddychających tkanin, takich jak nylon i spandex. Mają szerokie i elastyczne paski w talii oraz strzemiona, dzięki którym nie zsuwają się i nie zbierają w kostkach. Spodenki kolarskie są zwykle noszone ze skarpetami kolarskimi, które są zaprojektowane tak, aby pasowały do butów kolarskich.

Spodnie kolarskie są wykonane z cięższych, wodoodpornych materiałów, takich jak nylon i bawełna. Zazwyczaj są to spodnie o pełnej długości, zaprojektowane tak, aby chronić nogi zarówno przed zimnem.