Dlaczego powinieneś rozważyć zmianę opon na terenowe w swoim rowerze górskim?Kolarstwo górskie to aktywność, którą można cieszyć się przez cały rok, a nawet w zimie, dzięki odpowiedniej odzieży i sprzętowi. Nie przeszkadza to jednak w tym, by szlaki stawały się błotniste po pierwszych obfitych opadach jesienią lub zaśnieżone zimą. Jeśli regularnie jeździsz na rowerze po szlakach poza domem lub lokalną siłownią, to z pewnością spotkałeś się z sytuacjami, w których śliskie opony nie trzymają się terenu na tyle dobrze, abyś mógł bezpiecznie kontynuować jazdę. Jeśli brzmi to jak coś, co zdarzyło Ci się wcześniej, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego powinieneś rozważyć zmianę opon w rowerze górskim na opony AT.

Co to jest opona AT?

Opony terenowe są przeznaczone do jazdy po różnych terenach, w tym po błocie i śniegu, więc idealnie nadają się do jazdy na rowerze górskim zimą. Mają duże, głębokie wypustki, które zapewniają wyjątkową przyczepność na śliskich nawierzchniach, pozwalając na bezpieczną i pewną jazdę. Mają również bardziej miękką gumę niż tradycyjne opony do terenowych rowerów górskich, dzięki czemu lepiej nadają się do jazdy po śniegu i lodzie. Jeśli regularnie jeździsz zimą, opony AT to świetna inwestycja. Umożliwią Ci kontynuowanie jazdy, gdy inni rowerzyści zatrzymają się, ponieważ nie chcą ryzykować uszkodzenia drogich opon rowerów szosowych podczas jazdy po zaśnieżonych szlakach. Opony AT są również bardziej skuteczne niż opony z kolcami na twardym śniegu, ponieważ guma może dopasować się do powierzchni. Kolce są przeznaczone do jazdy po śniegu, więc nie są tak skuteczne na twardym śniegu.

Powody, dla których warto zmienić opony na AT

Opony do rowerów górskich są przeznaczone do jazdy po suchych, twardych nawierzchniach, takich jak szuter i żwir. Jeśli szlaki są błotniste lub doświadczysz deszczu, opony staną się bardzo śliskie, co sprawi, że jazda będzie niebezpieczna. Jeśli chcesz jeździć na rowerze po szlakach poza domem, możesz użyć opon all-terrain. Są one zaprojektowane tak, aby dobrze trzymały się podłoża w błotnistych warunkach, więc możesz kontynuować jazdę.

- Jeśli chcesz jeździć na rowerze górskim w mokrych warunkach - Jazda na rowerze w deszczu nie jest przyjemna, ale sprawi, że jazda po szlakach będzie o wiele przyjemniejsza. Błoto może być śliskie i niebezpieczne, nawet dla doświadczonych rowerzystów.

- Jeśli chcesz jeździć w śniegu - Śnieg może być dużo zabawy do jazdy w, ale może być niebezpieczne, jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu.

- Jeśli chcesz uniknąć uszkodzenia drogich opon do roweru szosowego - Możesz używać opon do roweru górskiego, ale jeśli szlaki są błotniste, uszkodzisz te opony.

Kiedy powinieneś zmienić swoje opony MTB?

Jeśli jeździsz po szlakach z dużą ilością luźnego brudu lub piasku, możesz używać opon typu knobby, ale na błotniste szlaki powinieneś używać innego typu opon. Powinieneś również rozważyć zmianę opony na inną, jeśli doświadczyłeś któregoś z następujących problemów:

- Zauważyłeś, że Twoje opony bardzo szybko się zużywają - Jeśli jeździsz po błotnistych szlakach, woda sprawi, że opony będą się szybciej zużywać.

- Pojawił się problem ze ślizganiem się opon - Jeśli jeździsz po błotnistych szlakach i zauważyłeś, że opony ślizgają się podczas pokonywania zakrętów, możesz rozważyć zmianę opon na takie, które lepiej trzymają się podłoża.

Jaki typ opony AT powinieneś wybrać?

Najlepszym sposobem na ustalenie, jaki typ opony jest dla Ciebie odpowiedni, jest zastanowienie się, gdzie jeździsz. Jeśli jeździsz głównie po utwardzonych i twardych szlakach, opona o mniejszym rozmiarze będzie dla Ciebie odpowiednia. Jeśli regularnie jeździsz w błotnistych i miękkich warunkach, będziesz chciał użyć opony o szerokości co najmniej 28 mm. Jeśli jeździsz w oblodzonych warunkach, będziesz potrzebował opony o dużej przyczepności, na przykład kolcowanej. Istnieje wiele różnych typów opon AT, więc możesz znaleźć oponę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

- Na utwardzone i utwardzone szlaki gruntowe - jeśli jeździsz po utwardzonych i utwardzonych szlakach gruntowych i nie doświadczasz dużo błota, możesz użyć opony o mniejszym rozmiarze i nadal mieć przyczepność potrzebną do jazdy.

- Na błotniste i miękkie warunki - jeśli regularnie jeździsz w błotnistych i miękkich warunkach, będziesz potrzebować opony o większej średnicy i dużym bieżniku.

- Do jazdy po oblodzonej nawierzchni - jeśli dużo czasu spędzasz na oblodzonej nawierzchni, będziesz potrzebował opon z kolcami, aby zwiększyć przyczepność.

Jak zmienić opony MTB na opony AT?

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz zmienić opony do roweru górskiego na opony AT, jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, zanim zaczniesz:

- Będziesz potrzebował narzędzia do zdejmowania opon - Warto upewnić się, że masz narzędzie do zdejmowania opon, aby przypadkowo nie uszkodzić obręczy opony.

- Będziesz potrzebował nowego zestawu kół - Możesz użyć starych opon z nowymi kołami, ale będziesz chciał pamiętać, że będą one nieco mniejsze.

- Będziesz chciał wyczyścić swoją felgę - upewnij się, że wyczyścisz felgę przed założeniem nowej opony.

Zmiana opon na opony AT może zrobić ogromną różnicę w Twoich doświadczeniach z jazdy, zwłaszcza w zimie. Możesz kontynuować jazdę, gdy inni się zatrzymali, i możesz to zrobić w komforcie i z pewnością siebie. Opony AT są zaprojektowane tak, aby dobrze trzymały się podłoża w błotnistych warunkach, więc możesz kontynuować jazdę.