Wybór najlepszego roweru MTB - co warto wiedzieć przed zakupemKolarstwo górskie zyskało na popularności w ciągu ostatniej dekady. I nie ma w tym nic dziwnego: kolarstwo górskie to doskonały sposób na zdobycie ćwiczeń podczas odkrywania natury i zabawy. Rower górski, znany również jako rower terenowy, to rodzaj roweru, który został zaprojektowany do jazdy po trudnym terenie, takim jak wzgórza, lasy lub góry. Rowery górskie są zazwyczaj zbudowane tak, aby były lekkie i trwałe, dzięki czemu mogą sprostać trudnym warunkom użytkowania na zewnątrz. Posiadają cienkie koła z agresywnym bieżnikiem do jazdy po nierównych powierzchniach i wiele biegów, dzięki czemu można bezpiecznie i skutecznie pokonać każde wzniesienie lub spadek. Aby dowiedzieć się więcej o kolarstwie MTB, przeczytaj nasz artykuł "Wszystko, co musisz wiedzieć o kolarstwie górskim".

Jak wybrać najlepszy rower górski dla swoich potrzeb?

Najpierw zdecyduj, po jakim terenie chcesz jeździć i jak często będziesz jeździć. Możesz chcieć jeździć po szlakach, po chodnikach lub robić jedno i drugie. Rodzaj pedałów jest również ważnym czynnikiem. Pedały bezklamrowe umożliwiają użycie całej stopy, co zapewnia lepsze przeniesienie siły na pedały i ułatwia jazdę. Są one szczególnie przydatne, jeśli planujesz jeździć po wielu szlakach i nierównym terenie. Jeśli będziesz jeździć głównie po płaskiej nawierzchni, lepszym wyborem będą zwykłe płaskie pedały.

Zastanów się również, w jaki sposób będziesz transportować swój rower. Wybierz model, który możesz łatwo rozłożyć na części, aby zmieścić go w swoim pojeździe. Jeśli planujesz jeździć w określonych warunkach pogodowych, takich jak śnieg lub deszcz, będziesz chciał roweru o konstrukcji odpornej na warunki atmosferyczne. A jeśli jesteś początkujący, zaleca się rozpoczęcie od mniej kosztownego modelu i modernizację w późniejszym czasie.

Rozmiar kół MTB: 16″, 18″ lub 20″?

Rozmiar kół roweru górskiego to ważna kwestia przy wyborze roweru. Najczęściej spotykane rozmiary kół to 16 cali, 18 cali i 20 cali. Koła 16-calowe znajdują się w rowerach dziecięcych i są odpowiednie również dla bardzo drobnych dorosłych.

  • Koła 16-calowe są najczęściej używane do swobodnej jazdy w terenie.

  • Koła 18-calowe to standardowy rozmiar kół w rowerach górskich dla dorosłych.

  • Koła 20-calowe można znaleźć w rowerach hybrydowych i turystycznych.

Znalezienie właściwego dopasowania

Rowery górskie są dostępne w różnych rozmiarach ram, ale ważne jest, aby wybrać rozmiar ramy, który jest dla Ciebie odpowiedni. Rozmiar jest oparty na pomiarze wewnętrznej strony nogi. Jeśli kupujesz rower dla dziecka, poszukaj roweru z 16- lub 18-calowymi kołami.

Podczas wypróbowywania rowerów należy nosić takie buty i skarpetki, w jakich normalnie się jeździ. Upewnij się, że pedały są na odpowiedniej wysokości i że możesz ich łatwo używać. Stań nad górną rurą roweru z jedną stopą na ziemi, a drugą na pedale. Trzymaj piętę prosto i nie naciskaj zbyt mocno: nie chcesz wygiąć pedału. Palce stóp powinny znajdować się blisko przodu roweru. Upewnij się, że rower jest wygodny: powinieneś móc usiąść na siedzeniu i mieć miejsce na obie stopy.

Najlepsze materiały na ramy MTB

Wybierając ramę MTB, masz do wyboru szeroką gamę materiałów. Znajdziesz ramy ze stali, aluminium i włókna węglowego, z innymi materiałami, takimi jak tytan, bambus i włókno szklane, również dostępne.

  • Ramy stalowe są najczęściej stosowanym materiałem na ramy rowerów terenowych. Stal ma tę zaletę, że jest tańsza niż inne materiały. Jest jednak cięższa niż ramy aluminiowe i nie wytrzymuje tak długo jak niektóre inne materiały.

  • Ramy aluminiowe są lżejsze od stalowych, ale droższe od nich. Są one dość trwałe i trwają dłużej niż stal.

  • Ramy z włókna węglowego są najlżejszym, najbardziej wytrzymałym i najdroższym materiałem na ramy. Każdy materiał na ramę ma swoje plusy i minusy. Jeśli jesteś na napiętym budżecie, możesz chcieć iść z ramą stalową. Jeśli masz większy budżet, możesz rozważyć aluminium lub włókno węglowe. Materiał, który wybierzesz, będzie zależał od Twoich osobistych preferencji.

Najlepsze rowery górskie mają wiele zastosowań. Mogą być używane zarówno w terenie, jak i na chodniku. Wiele osób używa również roweru górskiego jako podstawowego roweru transportowego. Wybór najlepszego roweru górskiego będzie zależał od tego, co będziesz z nim robił. Jeśli szukasz tylko jazdy po lokalnych szlakach, możesz rozważyć bardziej przystępną opcję. Jeśli planujesz ścigać się w zjazdach, będziesz chciał wybrać droższy model z wyższej półki.

Kolarstwo górskie to świetny sport z wielu powodów. Jest to ćwiczenie o niskim wpływie, może być wykonywane samodzielnie lub z innymi, może być wykonywane na długich lub krótkich dystansach, może być wykonywane w pomieszczeniach lub na zewnątrz, i może być wykonywane na każdym terenie. Kolarstwo górskie może być wykonywane przez ludzi w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności, od dzieci do seniorów.