Jak wybrać buty do kolarstwa: Wskazówki dotyczące znalezienia właściwej paryRegularna jazda na rowerze wymaga również specjalnego sprzętu. Oprócz kasku i odzieży zakrywającej skórę, potrzebujesz także butów, które są wykonane specjalnie do jazdy. Buty kolarskie mają cechy, które sprawiają, że świetnie nadają się do jazdy, jak np. specjalne sznurówki lub zakładki ułatwiające szybkie wchodzenie i wychodzenie z butów, a także przyczepne podeszwy, dzięki którym nie będziesz się ślizgać podczas pedałowania. Te buty są nie tylko kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa, ale także ochronią Twoje stopy przed powstaniem pęcherzy lub zranieniem w razie upadku. Wybór odpowiedniej pary może wydawać się na początku wyzwaniem, ale gdy zrozumiesz, jak różnią się od zwykłych trampek, wybór odpowiedniej pary nie będzie trudny. Przyjrzyjmy się, co sprawia, że buty rowerowe różnią się od innych rodzajów obuwia.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty kolarskie

W związku z tym, że nie jest to możliwe, nie ma co się zastanawiać nad tym, czy w ogóle jest to możliwe. W związku z tym, że nie jest to możliwe, to nie ma co się zastanawiać, czy nie jest to przypadkiem zbyteczne. Będziesz chciał również poszukać butów, które mają bezpieczny system zapinania, niezależnie od tego, czy są to paski na rzepy, sznurówki, czy kombinacja obu. Jedną z cech, która jest często pomijana przy wyborze butów kolarskich jest pięta. Buty kolarskie zazwyczaj mają podniesioną piętę, która pomaga przenieść moc przez pedał. To ułatwia pokonywanie wzniesień, ponieważ możesz naciskać na pedał palcami, zamiast naciskać kulą stopy. Jeśli jesteś wrażliwy na nacisk z tyłu stopy, możesz rozważyć buty z bardziej płaską piętą, aby uniknąć dyskomfortu.

Style butów kolarskich

Buty kolarskie są dostępne w wielu różnych stylach. W zależności od Twoich osobistych preferencji, niektóre style mogą pasować Ci lepiej niż inne. Podczas gdy wiele stylów butów kolarskich ma podobny kształt, niektóre mają zupełnie inny design. Wiedza o tym, jak wygląda każdy styl, może pomóc Ci znaleźć idealną parę. Oto najczęstsze style butów rowerowych:

  • Buty do rowerów szosowych: Buty do kolarstwa szosowego są sztywniejsze i mniej elastyczne niż inne rodzaje butów. Mają bardzo sztywną podeszwę i dopasowanie, dzięki czemu można łatwo przenieść ciężar ciała z jednego pedału na drugi. Te cechy sprawiają, że buty do kolarstwa szosowego są świetne do wyścigów, ale nie są tak wygodne do jazdy na długich dystansach.

  • Buty do rowerów górskich: Buty do rowerów górskich są przeznaczone do bardziej wytrzymałego środowiska. Są one często wodoodporne i mają grubszą podeszwę, która zapewnia lepszą trakcję na nierównym terenie.

  • Buty cyclocrossowe: Buty cyclocrossowe to rodzaj butów do rowerów górskich, które są przeznaczone do noszenia w terenie, jak również na kursie cyclocrossowym. Buty te mają bardziej okrągły, mniej opływowy kształt niż buty do rowerów szosowych czy górskich.

  • Buty turystyczne: Buty turystyczne to hybryda butów do rowerów szosowych i górskich. Są sztywne w podeszwie i podeszwach, ale mają bardziej miękkie cholewki, które są bardziej oddychające i wygodne niż buty szosowe.

Jak wybrać właściwy rozmiar

Zanim zdecydujesz się na parę butów rowerowych, będziesz chciał zmierzyć swoje stopy i poznać swój rozmiar. Podczas gdy buty są generalnie rozmiarowane w oparciu o męskie rozmiary, buty kolarskie są zwykle rozmiarowane dla kobiet. W związku z tym, że w tym przypadku nie ma co liczyć na to, że buty będą miały odpowiednią rozmiarówkę, to warto zapoznać się z tabelą rozmiarów i instrukcjami dotyczącymi mierzenia butów rowerowych.

Buty kolarskie występują w całych rozmiarach i pół rozmiarach, tak jak zwykłe buty. Jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami, zalecane jest, abyś zwiększyła rozmiar, aby być po bezpiecznej stronie.

Opcje zapinania pasków i knagi

Buty kolarskie używają specjalnych sznurówek, które są zaprojektowane tak, aby można je było szybko i łatwo zacisnąć i poluzować. Sznurówki te są zazwyczaj wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak plastik, a nie z bawełnianych sznurówek, które można znaleźć na parze trampek. Czasami zamiast nich stosuje się klamry, ale są one mniej powszechne. Kupując buty rowerowe, upewnij się, że mają one sznurówki lub klamry, które są łatwe w użyciu. Nie wszystkie buty kolarskie używają tego samego systemu sznurowania, więc będziesz chciał się upewnić, że te, które wybierzesz, działają tak, jak chcesz. Niektóre buty mają pojedynczy pasek, podczas gdy inne mają dwie lub trzy klamry. Niektóre mają kombinację klamer i sznurówek, ze sznurówkami dla górnej części buta i pojedynczą klamrą dla dolnej części.

Buty kolarskie mają unikalny projekt z przodu, który może pomóc zapobiec uszkodzeniu palców. Niektóre buty mają osłonę z przodu, podczas gdy inne mają zakładkę. Te zakładki i osłony są często wykonane z gumy i mają za zadanie chronić Twoje palce, jeśli przypadkowo uderzysz stopą o pedał. Możesz również zobaczyć buty reklamowane jako posiadające klatki na palce, które są rodzajem osłony na palce. Te klatki pomagają utrzymać stopy w miejscu, więc nie musisz się martwić, że wyślizgną się z butów. Jest to szczególnie pomocne, jeśli masz szersze stopy.

Materiał podeszwy

Podeszwy butów rowerowych są często wykonane z materiału takiego jak guma, która zapewnia doskonałą przyczepność. Podeszwy te mają zazwyczaj fakturę, która ma za zadanie trzymać się drogi, więc nie będziesz się ślizgać podczas jazdy w mokrych lub błotnistych warunkach.

Buty kolarskie z gumową podeszwą są zazwyczaj droższe niż buty wykonane z materiałów syntetycznych, takich jak plastik. Guma jest jednym z najlepszych materiałów na pedały rowerowe, więc nie jest zaskakujące, że jest również świetna na podeszwę butów rowerowych.

Buty kolarskie są specjalnie zaprojektowane z myślą o potrzebach rowerzystów. Jeśli planujesz regularnie jeździć na rowerze, zalecamy zainwestowanie w dobrą parę butów kolarskich. Będą one chronić Twoje stopy przed urazami i zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas jazdy w śliskich warunkach. Będą Ci też służyć dłużej niż zwykłe trampki, ponieważ mają grubsze podeszwy, wzmocnione cholewki i są wykonane z trwalszych materiałów. Teraz, gdy już wiesz, czego szukać w butach rowerowych, będziesz gotowy, by znaleźć idealną parę dla siebie. Jeśli jesteś gotowy do zakupu butów kolarskich, upewnij się, że przymierzasz je tak samo, jak zwykłe trampki. Może się zdarzyć, że będą one pasowały inaczej niż się spodziewasz, dlatego ważne jest, abyś przymierzył kilka różnych par, aż znajdziesz te właściwe.