Jak wybrać rower do życia w mieście: Kompletny przewodnikDla większości z nas miejski styl życia oznacza poszukiwanie miejsca do wynajęcia, które znajduje się w pobliżu pracy i innych udogodnień. Większość miast oznacza również węższe drogi i parkowanie może być wyzwaniem. Jeśli dodamy do tego kilka wzniesień, otrzymamy zupełnie nowy zestaw wyzwań, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego roweru do nowego miejskiego życia. Miejski styl życia wymaga uwzględnienia innych czynników przy wyborze roweru, zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wiele miejsca do przechowywania lub będziesz często korzystać z transportu publicznego. Być może nie potrzebujesz najszybszego roweru szosowego z najwyższą prędkością maksymalną, ale czegoś z regulatorem prędkości, ponieważ musisz dostać się z punktu A do punktu B bez pocenia się! Jeśli chodzi o rower miejski, istnieje kilka cech, które mają duży wpływ na to, czy czujesz się bezpiecznie i komfortowo jeżdżąc rowerem po mieście.

Czego szukać w rowerze do dojazdów do pracy w mieście

Jeśli pracujesz poza domem, będziesz spędzać dużo czasu na rowerze. Długie dojazdy do pracy mogą być stresujące, a zły rower może się do tego przyczynić. Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, szukając najlepszego dla siebie roweru dojeżdżającego do pracy.

  • Waga - Waga roweru jest ważna z kilku powodów. Będziesz musiał go nosić po schodach lub podnosić na bagażniku rowerowym z tyłu samochodu lub w środkach transportu publicznego. Ciężki rower jest również trudniejszy do pedałowania.
  • Trwałość - prawdopodobieństwo zarysowania roweru z włókna węglowego jest większe niż w przypadku roweru stalowego, a wgniecenie lakieru można naprawić. Jednak pęknięcie ramy jest znacznie poważniejsze i droższe w naprawie, o ile w ogóle da się je naprawić.
  • Wymagania dotyczące konserwacji - Wszystkie rowery wymagają pewnej konserwacji, ale chcesz mieć taki, który nie jest zbyt czasochłonny. Niektóre rowery wymagają częstych tuningów, częstszego czyszczenia i smarowania łańcucha oraz konserwacji łańcucha i trybów.

Trwałość i wymagania konserwacyjne

Rama stalowa jest prawie zawsze lepszym wyborem do życia w mieście niż rama z włókna węglowego. Ramy z włókna węglowego są lżejsze, tak, ale są również bardziej kruche i często są droższe. Istnieje większe prawdopodobieństwo zarysowania roweru z włókna węglowego niż ze stali, a wgniecenie lakieru można naprawić. Pęknięcie ramy jest znacznie poważniejsze i droższe w naprawie, o ile w ogóle można je naprawić.

Stal jest cięższa niż włókno węglowe, ale to nie musi być zła rzecz. Chcesz mieć ramę, która wytrzyma nadużycia związane z miejską jazdą na rowerze. Jeśli jeździsz po wybojach lub nad pokrywami studzienek, chcesz mieć bardziej wytrzymałą ramę. Cięższy rower może być również łatwiejszy w jeździe pod górę.

Jaki typ hamulców?

Hamulce tarczowe to najlepszy wybór pod względem siły hamowania i niezawodności w mokrych warunkach. Jeśli Twój rower nie jest wyposażony w hamulce tarczowe, warto rozważyć ich montaż. W większości miejsc prawo wymaga, abyś miał przedni i tylny hamulec.

Hamulce piastowe lub obręczowe mogą być wystarczające do okazjonalnego lub rekreacyjnego użytkowania. Jednak do regularnych dojazdów do pracy, zwłaszcza w mieście, gdzie będziesz często się zatrzymywać, najlepszym wyborem będą hamulce tarczowe.

Hamulce na piasty lub obręcze są zazwyczaj tańsze niż hamulce tarczowe. Można jednak dodać hamulce tarczowe do roweru, który ich nie posiada, montując adapter do hamulców tarczowych.

Jaki rodzaj opon?

Wybór opon zależy od tego, co będziesz robić na swoim rowerze. Jeśli jeździsz po chodniku, gładka opona będzie się toczyć szybciej niż opona z rowkami. Jeśli jeździsz w terenie, opona o bardziej agresywnym wzorze bieżnika będzie lepiej radzić sobie z nierównościami. Dla większości rowerzystów miejskich gładka opona jest w sam raz. Jeżeli planujesz dojeżdżać do pracy po mokrej nawierzchni, lepsza będzie opona z pewnym bieżnikiem.

Ogólnie rzecz biorąc, szersze opony są lepsze do jazdy w mieście, zwłaszcza jeśli będziesz jeździć po połamanym chodniku lub żwirze. Mniejsze jest prawdopodobieństwo, że zostaną one ściśnięte między pęknięciami lub wpadną w kratkę uszkodzonego chodnika. Węższe opony są lepsze do osiągania prędkości i pokonywania wzniesień.

Jaki typ przerzutki wybrać?

Wybór biegów jest często pomijany w dyskusji o wyborze roweru do miasta. Ale przy częstych zatrzymaniach i startach, zły system biegów może skutkować dużym przeciąganiem stopy.

Zmiana biegów jest przydatna nie tylko przy pokonywaniu wzniesień lub uzyskiwaniu większej prędkości podczas jazdy. Pozwala również utrzymać stałą kadencję podczas jazdy w warunkach "stop-and-go".

Jeśli dojeżdżasz do pracy w mieście, gdzie występują wzniesienia, będziesz chciał wybrać niższy bieg. Zapewnia to lepszą kontrolę nad rowerem i pozwala na utrzymanie stałej kadencji podczas pedałowania pod górę.

Wybór odpowiedniego roweru dla Twojego stylu życia nie musi być trudny. Przy odrobinie badań, możesz znaleźć odpowiedni rower, który będzie pasował do Twoich potrzeb i życzeń. A kiedy już go znajdziesz, możesz cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z jazdy na rowerze: lepszą kondycją, mniejszym zanieczyszczeniem środowiska i mniejszym ruchem ulicznym!

Podobnie, jazda na rowerze w bardziej zaludnionym środowisku miejskim niesie za sobą szereg wyzwań i wymaga innego sprzętu. Najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, że mieszkając w mieście nie potrzebujesz żadnego specjalnego roweru. Potrzebujesz po prostu odpowiedniego roweru do rodzaju jazdy, którą będziesz najczęściej uprawiać.