Idealny rower górski dla każdego sportowcaKolarstwo górskie jest popularnym zajęciem dla osób w każdym wieku. Jeśli myślisz o zakupie roweru górskiego, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności. W zależności od osobistych preferencji i poziomu sprawności, nie każdy rower górski będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem. Istnieje wiele różnych czynników, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego roweru górskiego; przede wszystkim jego cechy i rozmiar. Główne rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów nowego roweru górskiego to rozmiar kół, hamulce, zawieszenie i nośność. W tym artykule przedstawimy kilka kluczowych cech, na które należy zwrócić uwagę, jeśli jesteś zainteresowany zakupem nowego roweru górskiego lub modernizacją obecnego modelu.

Rozmiar koła

Rozmiar koła roweru to jego średnica. Zazwyczaj jest ona mierzona w calach. Rozmiar koła może w znacznym stopniu wpłynąć na komfort i łatwość jazdy na rowerze. Rowery górskie występują w wielu różnych rozmiarach kół, od 26-calowych do 29-calowych. Im większy rozmiar kół, tym płynniejsza będzie jazda. Dzieje się tak dlatego, że rower z większymi kołami lepiej radzi sobie z pokonywaniem przeszkód. Jednak mniejsze koła będą łatwiejsze do manewrowania wokół przeszkód, co czyni je idealnymi dla rowerzystów o bardziej agresywnym stylu jazdy. Dlatego ważne jest, aby wybrać rozmiar koła odpowiedni dla Ciebie i Twojego stylu jazdy.

Jeśli lubisz jeździć po gładkich i niezbyt kamienistych szlakach, rower z kołami 29-calowymi będzie doskonałym wyborem. Jeśli lubisz jeździć bardziej agresywnie po skalistym terenie, wybór roweru z mniejszymi 26-calowymi kołami będzie najlepszy. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rozmiar kół jest dla Ciebie najlepszy, niektórzy producenci rowerów oferują narzędzie zwane kalkulatorem dopasowania roweru. Kalkulator ten zada Ci kilka pytań dotyczących Twojego stylu jazdy na rowerze i wymiarów Twojego ciała. Następnie poleci Ci najlepszy dla Ciebie rozmiar kół i rozmiar ramy. Jest to doskonałe narzędzie, które może pomóc Ci w doborze odpowiedniego rozmiaru roweru.

Hamulce

Hamulce w rowerze górskim mają za zadanie pomóc Ci zwolnić, gdy tego potrzebujesz. Istnieją dwa główne rodzaje hamulców w rowerach górskich: tarczowe i obręczowe. Hamulce tarczowe są montowane w kołach i są znacznie częściej spotykane w rowerach górskich. Hamulce tarczowe są bardziej niezawodne i zapewniają lepszą skuteczność hamowania niż hamulce obręczowe. Dlatego też hamulce tarczowe są najlepszym wyborem do kolarstwa górskiego. Jeśli wybierzesz rower z hamulcami obręczowymi, pamiętaj, aby podczas jazdy trzymać palce z dala od kół. Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy wyborze rodzaju hamulców w rowerze górskim jest to, czy są one hydrauliczne. Hydraulika jest bardziej niezawodna i łatwiejsza w utrzymaniu niż linki. Dlatego najlepiej jest wybrać rower górski z hamulcami hydraulicznymi.

Zawieszenie

Zawieszenie w rowerze górskim pozwala kołom poruszać się w górę i w dół podczas jazdy po wybojach i nierównościach terenu. Jest to pomocne w utrzymaniu komfortu i równowagi podczas jazdy. Istnieją dwa główne rodzaje zawieszenia w rowerach górskich; zawieszenie przednie i zawieszenie tylne. Przednie zawieszenie jest bardziej powszechne. Przednie zawieszenie jest pomocne w utrzymaniu równowagi i komfortu podczas jazdy w trudnym terenie. Istnieją różne rodzaje przednich zawieszeń. Istnieją sztywne widelce, które są podstawowe widelce i są głównie używane do wyścigów. Istnieją również elastyczne widelce, które są dobre dla off-roading i utwardzonych szlaków. Istnieją również sztywne widelce, które są sztywne widelce, które pozwalają na dobrą kontrolę kierownicy. Najlepsze zawieszenie dla Ciebie będzie zależało od tego, jak lubisz jeździć. Sztywny lub sztywny widelec będzie dobry do off-roadingu, podczas gdy elastyczny widelec może być lepszy na utwardzone szlaki.

Jak zmierzyć rozmiar i dopasowanie roweru

Znalezienie odpowiedniego rozmiaru ramy jest ważne. Jeśli rama jest zbyt mała lub zbyt duża, może to sprawić, że rower będzie niewygodny do jazdy i prowadzić do kontuzji. Aby znaleźć właściwy rozmiar ramy, potrzebna będzie elastyczna miarka. Musisz również znać swoje wymiary ciała. Aby znaleźć właściwy rozmiar ramy, musisz zmierzyć swoje ciało, a nie rozmiar buta. Aby zmierzyć swoje ciało, zacznij od czubka głowy, przejdź w dół do ramion, w dół tułowia i do krocza.

Następnie będziesz musiał znać poniższe pomiary. Jeśli masz poniżej 6 stóp wzrostu, wpadniesz w zakres 48-52 cali. Jeśli jesteś między 6 stóp i 6 stóp 4 cale wysokości, wpadniesz w zakres 53-58 cali. Jeśli masz powyżej 6 stóp 4 cale, znajdziesz się w przedziale 58-61 cali. Zapoznaj się z zaleceniami producenta dotyczącymi rozmiaru, aby poznać różnice w tych zakresach. Po ustaleniu rozmiaru ramy, ważne jest dostosowanie siodełka i kierownicy do odpowiedniej wysokości, aby wygodnie jeździć na rowerze. Siedzisko powinno znajdować się na wysokości od 9 do 10 cali nad ziemią, a kierownica od 7 do 8 cali nad siedziskiem.

Kolarstwo górskie to popularna aktywność dla ludzi w każdym wieku. Jeśli myślisz o zakupie roweru górskiego, jest kilka rzeczy, które powinieneś rozważyć w pierwszej kolejności, jak rozmiar koła, hamulce, zawieszenie i nośność. Rozmiar koła roweru to jego średnica. Im większy rozmiar koła, tym płynniejsza będzie jazda. Hamulce w rowerze górskim mają za zadanie pomóc Ci zwolnić w razie potrzeby. Istnieją dwa główne rodzaje hamulców w rowerach górskich: tarczowe i obręczowe. Hamulce tarczowe są bardziej niezawodne i zapewniają lepszą skuteczność hamowania niż hamulce obręczowe. Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju hamulców w rowerze górskim jest to, czy są one hydrauliczne. Zawieszenie w rowerze górskim umożliwia ruch kół w górę i w dół podczas jazdy po wybojach i nierównościach terenu. Rama roweru oznacza korpus roweru. Rama jest ważna, ponieważ decyduje o ogólnej wytrzymałości roweru. Kolejną ważną rzeczą do rozważenia przy wyborze roweru górskiego jest liczba biegów w rowerze. Kolarstwo górskie to świetny sposób na zdobycie trochę ćwiczeń i cieszenie się przyrodą.