Rama rowerowa - poznaj budowę swojego roweruCzy znasz różne części swojego roweru? Znajomość tych części jest niezbędna do utrzymania roweru w dobrym stanie technicznym. Poznanie struktury roweru pomoże Ci zidentyfikować konkretne obszary, które mogą wymagać konserwacji lub uwagi. W zależności od rodzaju jazdy, jaką planujesz wykonywać, możesz chcieć skupić się na pewnych cechach, patrząc na różne typy rowerów. Na przykład, jeśli Twoim głównym zastosowaniem roweru jest dojazd do pracy, rozważ zakup modelu hybrydowego lub szosowego, ponieważ te typy rowerów są najlepiej wyposażone do szybkiej i efektywnej jazdy po mieście. Jeśli planujesz długie przejażdżki po trudnym terenie, lepszą opcją niż rower szosowy będzie rower górski lub hybrydowy. Konstrukcja roweru składa się z kilku kluczowych elementów: Rama - Rama jest najbardziej widoczną częścią - i jedną z najważniejszych - każdego roweru. Rama podtrzymuje wszystkie pozostałe części i musi być w stanie Czytaj dalej.

Koła

Koła to ta część roweru, która sprawia, że się on porusza. Są jedyną częścią roweru, która faktycznie ma kontakt z podłożem. Koła są przymocowane do ramy za pomocą osi. Osie są umieszczone w piaście każdego koła. Istnieje kilka różnych rodzajów materiałów używanych do produkcji kół rowerowych. Dwa najczęstsze materiały używane do produkcji kół rowerowych to stal i aluminium. Koła stalowe są cięższe niż aluminiowe, ale są też bardziej wytrzymałe. Koła aluminiowe są lekkie i mniej podatne na uszkodzenia, ale kosztują więcej.

Kierownica i układ kierowniczy

Kierownica to mechanizm sterujący roweru. Zazwyczaj montuje się je po każdej stronie przedniego koła. Istnieją dwa różne rodzaje kierownic. Są to kierownice opadające, które są wygięte w dół oraz kierownice płaskie, które w ogóle nie są wygięte w dół. Kierownica połączona jest z widelcem za pomocą wspornika. Mechanizm kierowniczy roweru znajduje się na przednim widelcu. Widelec przedni umożliwia kierowanie rowerem. Widelec przedni jest przymocowany do przedniego koła za pomocą szpikulca.

Piasty i łożyska kół

Piasta jest środkiem koła. Łożysko to punkt, w którym oś przechodzi przez ramę. Jeśli Twój rower skrzypi podczas jazdy, może to być znak, że musisz wyczyścić i ponownie nasmarować piastę i/lub łożyska. W tym celu należy udać się do sklepu z rowerami lub wykonać tę czynność samodzielnie, jeśli czujesz się z tym dobrze. Czytaj dalej

Piasty rowerowe to piasty znajdujące się w środku każdego koła. Piasty służą do utrzymywania końcówek osi. Przednia piasta roweru służy do połączenia korb pedałów z kołami. Piasty w rowerze mogą wymagać okresowego czyszczenia i smarowania.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru

Kupując rower, musisz wziąć pod uwagę rodzaj jazdy, jaki planujesz, swoje możliwości fizyczne i ograniczenia, a także swój budżet. Oprócz rodzaju jazdy, którą chcesz wykonywać i budżetu, inne ważne względy obejmują rodzaj ramy i rodzaj hamulców. Na przykład, jeśli Twoim głównym zastosowaniem roweru są dojazdy do pracy, będziesz chciał rozważyć zakup roweru hybrydowego lub szosowego. Rowery hybrydowe i szosowe są najlepiej wyposażone do szybkiej i wydajnej jazdy po mieście. Jeśli planujesz długie przejażdżki po trudnym terenie, rower górski lub hybrydowy będzie lepszą opcją niż rower szosowy. Powinieneś również wziąć pod uwagę cenę roweru i jakość komponentów. Przed podjęciem decyzji można uzyskać ogólne pojęcie o przedziale cenowym, patrząc na ceny podobnych rowerów u różnych sprzedawców.

Gdzie kupić rower

Przy zakupie roweru masz wiele możliwości, gdzie możesz zrobić zakupy. Możesz kupić rower w domu towarowym, sklepie sportowym lub specjalistycznym sklepie rowerowym. Dom towarowy jest dobrym miejscem na zakup pierwszego roweru. Jeśli jednak planujesz zostać poważnym rowerzystą, powinieneś kupić droższy model w sklepie sportowym lub specjalistycznym sklepie rowerowym. Rowery sprzedawane w tych miejscach są lepszej jakości i będą służyć dłużej.

Jak kupić używany rower

Jeśli szukasz używanego roweru, prawdopodobnie znajdziesz go na wyprzedaży garażowej, pchlim targu lub w sklepie z używanymi rzeczami. Możesz również znaleźć używane rowery na sprzedaż w gazecie. Przed zakupem używanego roweru należy upewnić się, że jest on w stanie umożliwiającym bezpieczną jazdę. Powinieneś także spróbować określić wartość roweru, aby móc wytargować uczciwą cenę. Jeśli kupisz używany rower, zaoszczędzisz pieniądze, ale będziesz musiał wydać pieniądze na naprawy. Zanim kupisz używany rower, poświęć trochę czasu, aby go dokładnie sprawdzić.

Jak czyścić rower

Czyszczenie roweru to kolejny sposób na jego konserwację. Jeśli utrzymasz zewnętrzną stronę roweru w czystości, będzie on służył dłużej i wyglądał lepiej. Czyść rower raz w tygodniu lub po każdym użyciu. W pierwszej kolejności należy wyczyścić koła, łańcuch i opony. Należy również wyczyścić wnętrze ramy i siedzenia. Rower można czyścić za pomocą szczotki, wody z mydłem lub płynu czyszczącego. Możesz również użyć węża do spryskania kurzu i brudu. Po zakończeniu czyszczenia roweru należy pozostawić go do wyschnięcia przed odłożeniem.

Jak naprawić rower

Jeśli jeździsz na rowerze jako formie transportu, musisz wiedzieć jak go naprawić, gdy coś pójdzie nie tak. Większość rowerów można łatwo naprawić samemu. Możesz znaleźć instrukcje naprawy dla różnych rowerów w swojej lokalnej bibliotece. Możesz również znaleźć instrukcje naprawy w Internecie. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w naprawianiu rowerów, powinieneś znaleźć przyjaciela, który wie jak je naprawiać. Możesz także zapytać w warsztacie rowerowym, czy nie zechciałby pozwolić Ci obserwować, jak naprawiają rower.

Jak konserwować rower

Konserwacja roweru oznacza utrzymywanie go w dobrym stanie. Powinieneś regularnie sprawdzać i czyścić swój rower. Powinieneś również sprawdzać ciśnienie w oponach co kilka tygodni. Możesz również smarować łańcuch roweru co kilka tygodni. Należy również sprawdzić hamulce i upewnić się, że działają prawidłowo. Raz w roku należy sprawdzić koła i poluzować szprychy, jeśli są zbyt ciasne. Na koniec należy wymienić olej co kilka miesięcy lub po określonej liczbie godzin użytkowania.