Najlepsze kaski rowerowe - przewodnik po zakupach, który zapewni Ci bezpieczeństwoPodczas jazdy na rowerze nie chroni Cię żadna klatka bezpieczeństwa. Nawet upadek z niewielką prędkością może doprowadzić do poważnych obrażeń głowy, zwłaszcza jeśli nie masz na sobie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Jeśli niedawno kupiłeś rower, istnieje prawdopodobieństwo, że był on wyposażony w kask - nie oznacza to jednak, że był on odpowiedni dla Ciebie i Twoich szczególnych nawyków jazdy. Istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o kaski i wszystkie z nich mają różne cechy, które sprawiają, że lepiej nadają się do konkretnych działań lub miejsc. Ponadto, każdy kask jest inny pod względem wagi, wentylacji, a nawet siły uderzenia, które może wytrzymać przed złamaniem. Aby pomóc Ci wybrać najbezpieczniejszy i najwygodniejszy kask dla Twoich potrzeb, zebraliśmy ten poręczny przewodnik po różnych typach kasków rowerowych i tym, co oferują.

Czego szukać w kasku rowerowym

Aby w pełni wykorzystać możliwości swojego kasku, należy zwrócić uwagę na kilka cech. Kask do jazdy na rowerze powinien przede wszystkim zapewniać ochronę przed uderzeniami, ale także powinien chronić przed innymi zagrożeniami, takimi jak spadające gałęzie czy ekstremalna pogoda. Co najważniejsze, powinien być dobrze dopasowany i wystarczająco wygodny, aby można go było nosić przez dłuższy czas. Widoczność to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Kaski mają za zadanie chronić Twoją głowę, ale mogą również chronić innych przed Tobą, jeśli jeździsz w nocy. Wiele kasków jest wyposażonych w materiały odblaskowe i światła, aby zwiększyć Twoją widoczność.

Kask do roweru szosowego

Kask szosowy jest najpopularniejszy i najczęściej noszony przez zawodowych rowerzystów. Kaski te znane są z aerodynamicznego kształtu, lekkości i doskonałej wentylacji. Kaski szosowe są zazwyczaj bardzo lekkie i mają minimalną masę. Choć prawdą jest, że lżejszy kask zmniejszy ilość energii, którą trzeba włożyć w jazdę, należy wziąć pod uwagę również inne kwestie.

Jedną rzeczą, której najbardziej potrzebuje rowerzysta drogowy, jest jego lub jej bezpieczeństwo. Dlatego też pierwszą rzeczą, jakiej należy szukać w kasku do roweru szosowego, jest jego zdolność do ochrony przed uderzeniem w przypadku upadku. Większość typów kasków rowerowych jest zbudowana z twardej skorupy zewnętrznej, poliwęglanowego wizjera i wkładki EPS, która jest zamontowana wewnątrz kasku. Wkładka EPS ma za zadanie rozproszyć energię uderzenia, chroniąc w ten sposób głowę przed urazami. Jeśli zamierzasz używać kasku rowerowego, powinieneś upewnić się, że jest on lekki, dobrze dopasowany i ma dobry wizjer, który chroni oczy przed słońcem.

Kaski do rowerów górskich

Jeśli jeździsz na rowerze górskim, powinieneś wybrać kask przeznaczony do tego typu jazdy. Kaski do rowerów górskich są często projektowane z daszkiem zapewniającym ochronę przed słońcem, a także z grubszą, bardziej wytrzymałą skorupą zewnętrzną, która chroni przed gałęziami i kamieniami lecącymi ze szlaku. Kształt kasku do roweru górskiego jest zbudowany nieco inaczej niż w przypadku kasku do roweru szosowego. Tył kasku jest często niższy, a boki są nieco bardziej oddalone, co pomaga chronić głowę w razie upadku i przewrócenia się podczas jazdy w terenie.

Kaski do rowerów górskich są zbudowane tak, aby były wytrzymałe, ale nie muszą być ciężkie. Można znaleźć wiele modeli, które nie są cięższe niż kaski szosowe, a w niektórych przypadkach mogą być nawet lżejsze.

Kaski do BMX i dirt bike

BMX to skrót od "bike motocross" i polega na jeździe na rowerze terenowym po torze z rampami i innymi przeszkodami. Kask dirtowy jest przeznaczony dla zawodników BMX i rowerzystów terenowych, którzy spędzają dużo czasu na szlakach z luźnym podłożem lub piaskiem. Kaski te są często bardzo pełne i mogą być wyposażone w daszek chroniący oczy przed piaskiem lub innymi zanieczyszczeniami, które mogą zostać wyrzucone podczas jazdy. Podczas gdy większość kasków rowerowych jest wykonana z materiałów, które są wystarczająco lekkie, aby zmniejszyć ilość energii, którą musisz włożyć w jazdę, te kaski mogą poświęcić trochę wagi w imię trwałości.

Ochrona, jaką może zapewnić kask rowerowy

Jazda na rowerze jest niezwykle popularnym zajęciem i wiele osób uczestniczy w nim zarówno dla zabawy, jak i dla ćwiczeń. Niestety, nawet upadki przy małej prędkości mogą skutkować poważnymi urazami głowy lub śmiercią, jeśli rowerzysta nie ma na sobie odpowiedniego sprzętu ochronnego. Na szczęście kask rowerowy może zapewnić dużą ochronę przed różnymi rodzajami urazów, w tym urazami mózgu i pęknięciami czaszki. Rowerzyści noszący kaski są mniej narażeni na wstrząsy mózgu i mają większe szanse na całkowity powrót do zdrowia niż ci, którzy w ogóle nie noszą kasków. W rzeczywistości używanie kasków zmniejsza ryzyko urazu głowy nawet o 85%!

Noszenie kasku może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka innych rodzajów urazów, w tym ran i urazów szyi. Kask może nawet chronić Twoją twarz przed poważnymi skaleczeniami, które mogą prowadzić do powstania blizn i innych długotrwałych problemów.

Dopasowanie kasku jest niezwykle ważne. Kask, który nie jest odpowiednio dopasowany, nie będzie chronił Cię tak dobrze w przypadku kraksy i może spowodować więcej obrażeń, jeśli będzie się przemieszczał podczas jazdy. Jeśli kask jest zbyt ciasny, może wywierać zbyt duży nacisk na głowę i powodować dyskomfort. Podobnie, jeśli kask jest zbyt luźny, uderzenie podczas wypadku może spowodować jego przemieszczenie się i uderzenie w twarz lub inne części ciała, powodując więcej szkody niż pożytku.

Jeśli kask jest za duży, może nie mieścić się prawidłowo na głowie i może spaść podczas wypadku, co pozostawi Cię bez ochrony. Aby znaleźć odpowiednie dopasowanie, możesz zmierzyć długość głowy od czubka czoła do tyłu głowy.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie dla siebie

Istnieją trzy główne sposoby mierzenia głowy w celu dobrania właściwego rozmiaru kasku. Po pierwsze, możesz użyć materiałowej taśmy mierniczej, którą owiniesz wokół głowy. Następnie możesz użyć linijki, aby zmierzyć obwód głowy. Na koniec możesz skorzystać z tabeli rozmiarów kasków.

Taśma miernicza: Owiń taśmę wokół głowy tak, aby pasowała jak najdokładniej, nie wywierając zbyt dużego nacisku na głowę. Jeśli między taśmą a głową zmieści się więcej niż palce, kask jest za ciasny. Jeśli taśma spada, gdy ją puszczasz, kask jest zbyt luźny i nie zapewni właściwej ochrony. Linijka: Przyłóż linijkę do głowy, tuż nad uszami i zaznacz miejsce, w którym się kończy. Następnie zmierz odległość między znakami. Jeśli odległość wynosi od 2 cali do 4 cali, jesteś w odpowiednim przedziale rozmiarowym. Tabela rozmiarów kasków: Zmierz obwód głowy, a następnie sprawdź rozmiar, który odpowiada Twojemu pomiarowi. Kask powinien sprawiać wrażenie, że jest wygodnie dopasowany tuż nad oczami.

Istnieje wiele różnych rodzajów kasków dostępnych dla rowerzystów, każdy z nich ma swoje własne cechy zaprojektowane dla konkretnych działań, takich jak kolarstwo drogowe lub off-roading. Będziesz chciał się upewnić, że znajdziesz odpowiednie dopasowanie dla swojego kasku, tak aby zapewniał on optymalną ochronę w razie wypadku. Zanim wyruszysz na następną przejażdżkę, upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażony w odpowiedni sprzęt i uczyń bezpieczeństwo priorytetem. Kask jest kluczową częścią sprzętu bezpieczeństwa, więc upewnij się, że wybierzesz ten, który jest dla Ciebie odpowiedni!