Buty kolarskie SPD: Co musisz wiedziećButy kolarskie są często pomijanym akcesorium. Jednak zapewniają one dużą przewagę w wydajności. Buty kolarskie mają sztywniejsze podeszwy, które zapewniają lepsze przenoszenie mocy z pedałów na drogę i pomagają efektywniej pedałować, redukując negatywne efekty pedałowania w pozycji stojącej i siedzącej. Buty mają również knagi, które wpinają się w pedały, a nie wsuwają jak zwykłe trampki, co sprawia, że jazda jest bezpieczniejsza i pewniejsza. Buty kolarskie kompatybilne z SPD posiadają specjalne rowki, które blokują małe metalowe płytki na podeszwach butów kolarskich. Kiedy schodzisz w dół lewą stopą, wciskasz podeszwę bezpośrednio w jeden z tych rowków i blokujesz ją tam swoim ciężarem. Po zablokowaniu, możesz naciskać prawą nogą bez obawy o wyślizgnięcie się, ponieważ knaga nie przesunie się, jeśli nie zostanie najpierw zablokowana w tym rowku.

Najlepsze buty kolarskie SPD

Szukając najlepszych butów kolarskich SPD, będziesz chciał rozważyć swój styl jazdy i to, w jakim rodzaju butów jest Ci najwygodniej. Jeśli jesteś rowerzystą szosowym, prawdopodobnie będziesz chciał buty ze sztywną podeszwą, która pozwoli Ci naprawdę przenieść moc na pedały, gdy stoisz. Kolarze, którzy wolą siedzieć podczas jazdy na rowerze, zazwyczaj robią to dlatego, że stanie zbyt mocno obciąża kolana, zwłaszcza ci, którzy dopiero zaczynają jeździć na rowerze.

Jeśli jesteś zwykłym kolarzem lub dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, możesz preferować bardziej elastyczne buty, które pozwalają stopie poruszać się bardziej naturalnie. Rowerzyści górscy mogą chcieć butów kolarskich z podeszwą, która pozwala palcom pewniej trzymać się pedałów, chroniąc je przed zużyciem przez kamienie i inne odłamki lecące z drogi.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie

Znalezienie właściwego dopasowania butów rowerowych SPD jest ważne dla wygody i bezpieczeństwa. Podczas przymierzania butów rowerowych upewnij się, że knaga znajduje się bezpośrednio na środku pedału. Jeśli jest za bardzo wysunięty do przodu lub do tyłu, możesz mieć trudności z wpinaniem i wypinaniem się z pedałów.

W trakcie jazdy na rowerze należy pamiętać o tym, aby kula stopy znajdowała się bezpośrednio nad pedałem. Jeśli stopa znajduje się zbyt blisko przodu buta, istnieje ryzyko, że podczas schodzenia z roweru rozbije się o przód pedału. Jeśli stopa jest zbyt cofnięta, będziesz miał problem z uruchomieniem mechanizmu zatrzaskowego, ponieważ palce prawdopodobnie uderzą w tylną część pedału. Możesz również sprawdzić położenie knagi na spodzie butów kolarskich, aby upewnić się, że nie jest ona zbyt wysunięta do przodu lub do tyłu. Weź pod uwagę również szerokość stopy. Buty kolarskie są dostępne w różnych szerokościach, więc możesz dobrać but, który będzie wygodniejszy.

Najlepsze buty SPD do kolarstwa szosowego

  • Salomon Women's S/Lab Ultimate Iron Charge Cycling Shoe: Ten but szosowy dostarcza wiele wartości za cenę. Jest wygodny, trwały i ma miłe, responsywne uczucie, zarówno gdy stoisz, jak i siedzisz. Wymienna podeszwa zewnętrzna z gumy węglowej zapewnia dodatkową ochronę przed ostrymi skałami i gruzem.
  • Shimano Women's SH-WM83 W Cycling Shoe: To wygodne i niezawodne buty, które świetnie sprawdzą się w kolarstwie szosowym. Są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów, więc możesz mieć pewność, że uzyskasz dopasowanie, które najlepiej sprawdzi się dla Twojej stopy. Te buty są również w rozsądnej cenie, co czyni je doskonałą opcją dla początkujących.
  • Shimano Men's SH-WM83 Cycling Shoe: Świetne dla rowerzystów drogowych, te buty są w rozsądnej cenie za jakość, którą otrzymujesz. Są wygodne i powinny trwać przez wiele mil i sezonów jazdy. Rozmiary są dostępne od 8 do 15, więc możesz mieć pewność, że dobrze dopasujesz je do swojej stopy.

Najlepsze buty SPD do kolarstwa górskiego

  • Shimano Women's M-HT79 Mountain Bike Cycling Shoe: Są to dość sztywne, wytrzymałe buty, które dobrze nadają się do jazdy w terenie. Mają szerszy toebox niż wiele butów SPD, co czyni je bardziej wygodnymi dla zawodników, których stopy nie pasują do standardowej szerokości. Są w rozsądnej cenie i mają dobrą gwarancję.
  • Giro Women's Ledge Mountain Bike Shoe: Te buty są w rozsądnej cenie i mają świetne dopasowanie i uczucie. Są trwałe i mają pojemny toe box, więc są wygodne dla jeźdźców z szerszymi stopami. Buty te są dobrym wyborem dla rowerzystów, którzy pedałują nieco wolniej niż inni, ponieważ nie mają super sztywnej podeszwy.
  • Giro Men's Ledge Mountain Bike Shoe: Są one nieco sztywniejsze niż wersja damska, co czyni je lepszym wyborem dla agresywnych kolarzy. Mają pojemny toe box i są w rozsądnej cenie. Są wygodne i mają dobre dopasowanie.

Więc dlaczego więcej osób ich nie nosi?

Jednym z największych powodów, dla których więcej osób nie nosi butów rowerowych SPD, jest to, że nie są one wygodne na rowerze. Jeśli przymierzasz je i nie jesteś do nich przekonany, prawdopodobnie nie jeździsz w odpowiednim typie butów do swojego stylu jazdy. Aby znaleźć odpowiedni typ butów SPD dla siebie, ważne jest, aby wypróbować kilka różnych opcji.

Pamiętaj również, że to, w jakich butach jest Ci najwygodniej, zależy od Twojego stylu jazdy. Jeśli jeździsz na rowerze z pedałami SPD, noszenie zwykłych trampek nie wchodzi w grę. Jeśli jeździsz na rowerze bez pedałów SPD, możesz nosić co tylko chcesz. Jeśli jednak jeździsz na rowerze z pedałami SPD, musisz mieć buty kolarskie, które ochronią Twoje stopy.