Który rower szosowy jest dla mnie odpowiedni?Dzisiejsze rowery szosowe są coraz szybsze i bardziej wydajne, ale stały się również bardziej wyspecjalizowane. Obecnie istnieje mnóstwo różnych typów rowerów szosowych z ich własnymi unikalnymi zaletami i wadami. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, czego dokładnie chcesz, zanim dokonasz zakupu. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego modelu dla siebie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć o rowerach szosowych. Przyjrzyjmy się różnym typom rowerów szosowych dostępnych obecnie na rynku, wraz z ich zaletami i wadami.

Jak zdecydować o rodzaju roweru szosowego, który chcesz mieć

Pierwszą rzeczą, którą będziesz musiał określić, jest to, jakiego typu roweru szosowego chcesz. Jak przeczytałeś powyżej, będziesz musiał zdecydować, do której kategorii lub kategorii należą Twoje potrzeby. Ale jak dokładnie to zrobić? Istnieje kilka różnych czynników, które należy rozważyć: - Jaki jest Twój styl jazdy? - Jak długie są twoje typowe przejażdżki?

- Gdzie będziesz jeździć?

- Czy wspinasz się czy zjeżdżasz?

- W jakich warunkach pogodowych zazwyczaj jeździsz?

- Jak duży ładunek zazwyczaj przewozisz? Chcesz mieć pewność, że kupisz rower, który jest wygodny, wydajny i odpowiedni do zamierzonego celu. Na przykład, jeśli planujesz długodystansową jazdę turystyczną, z pewnością nie chcesz lekkiego roweru wyścigowego, niezależnie od tego, jak piękny jest!

Rowery szosowe dla początkujących

Jako początkujący, możesz mieć pokusę, by wybrać najbardziej krzykliwy i najszybszy model na stojaku - ale to nie zawsze jest najlepsza decyzja. Kluczowe jest dobranie roweru do swojego poziomu umiejętności i celów, a model z wyższej półki może okazać się złym wyborem. Zastanawiając się, jaki typ roweru szosowego jest najlepszy dla Ciebie i Twojego poziomu umiejętności, należy pamiętać o kilku rzeczach.

- Rozmiar ramy i koła: Będziesz chciał się upewnić, że wybierasz model, który ma odpowiedni rozmiar i ma koła zbudowane tak, aby pasowały do Twojego wzrostu. Na przykład, jeśli jesteś niższym rowerzystą, będziesz chciał uniknąć rowerów z dużymi kołami.

- Przełożenie: Biegi są ważne przy wyborze nowego roweru, zwłaszcza jeśli jesteś początkujący. Będziesz chciał wybrać model o niższym przełożeniu, dzięki czemu łatwiej będzie Ci jeździć pod górę.

Rowery turystyczne (znane również jako endurance road bike)

Rowery turystyczne to doskonały wybór dla każdego, kto chce jeździć na długich dystansach w komfortowych warunkach. Modele te często stanowią szczęśliwy środek pomiędzy rowerami wyścigowymi a rowerami cyclocrossowymi, zapewniając wygodną, ale wydajną jazdę. Są one przeznaczone do długodystansowych wycieczek i zazwyczaj charakteryzują się nieco bardziej wyprostowaną pozycją w porównaniu z rowerami wyścigowymi, a także kasetami o szerokim zakresie i potrójnymi łańcuchami. To sprawia, że są fantastycznym wyborem dla każdego, kto chce używać swojego roweru do dojazdów do pracy i dłuższych weekendowych przejażdżek.

Rowery turystyczne są często zbudowane z bardziej zrelaksowaną geometrią niż rowery wyścigowe, z dłuższym rozstawem osi i wyższą główką ramy. Zazwyczaj mają komponenty z niższej półki, ale mogą być świetne dla początkujących lub kogoś, kto nie dysponuje dużym budżetem!

Fitness Rowery Szosowe

Fitnessowe rowery szosowe są zaprojektowane tak, aby zrównoważyć świetne osiągi z wygodną pozycją jazdy, co czyni je świetnym wyborem dla zwykłych rowerzystów. Rowery szosowe Fitness są zbudowane z myślą o rowerzyście i są idealnym rowerem dla każdego, kto chce jeździć dla zabawy, ćwiczeń lub dojeżdżać do pracy. Te modele są często przeznaczone dla rowerzystów, którzy chcą mieć większą kontrolę nad jazdą, ale nie chcą spędzać godzin na siłowni. Rowery te mają zazwyczaj wyprostowaną pozycję jazdy i wyższą kierownicę, która zapewnia nieco większą kontrolę i pomaga rowerzystom wstać i pedałować podczas pokonywania wzniesień. Są one przeznaczone do jazdy na długich dystansach i często są wyposażone w komponenty z niższej półki, aby utrzymać je w przystępnej cenie.

Wspinaczkowe rowery szosowe

Wspinaczkowe rowery szosowe są zaprojektowane z myślą o jednej rzeczy: jak najszybszym i najbardziej efektywnym pokonywaniu wzniesień. Modele te są zazwyczaj bardzo lekkie i często posiadają dodatkowe komponenty zaprojektowane w celu zwiększenia mocy i wytrzymałości, takie jak szersze przełożenia, sztywniejsze ramy i lekkie koła. Chociaż te rowery są często budowane z myślą o krótszych przejażdżkach, są idealne dla każdego, kto dojeżdża do pracy w pagórkowatym terenie i/lub planuje starty w wyścigach cyclocrossowych. Jeśli chcesz dostać się z punktu A do punktu B tak szybko, jak to możliwe, wspinaczkowe rowery szosowe są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że ze względu na wyjątkowo lekką konstrukcję, wspinaczkowe rowery szosowe nie są zalecane do długodystansowych przejażdżek.

Responsywne rowery szosowe

Jeśli uwielbiasz uczucie latania z wiatrem w piękny dzień i nie chcesz poświęcać wydajności, responsywny rower szosowy może być dla Ciebie idealnym wyborem. Modele te są zaprojektowane tak, aby były nieco lżejsze od konwencjonalnych rowerów szosowych, ale zachowują wiele ze swojej szybkości i szybkości reakcji. Rowerzyści, którzy chcą mieć rower szosowy z systemem responsywnym, powinni pamiętać o kilku rzeczach. Warto upewnić się, że wybrany model ma niższe przełożenia, aby ułatwić pokonywanie wzniesień. Warto również upewnić się, że rama jest przystosowana do Twojej wagi, abyś jej nie złamał!

Jakie są rodzaje rowerów szosowych?

Jeśli nigdy wcześniej nie kupowałeś roweru szosowego lub jesteś ciekawy, jak wyglądają różne typy rowerów szosowych, poniższy rozdział pomoże Ci zrozumieć główne różnice między modelami.

- Materiały ramy: Materiał użyty do budowy ramy jest jednym z głównych czynników określających typ roweru. Tradycyjnie, rowery szosowe były wykonywane z włókna węglowego, ale to już nie to.

- Geometria: Jest to kąt (lub położenie) poszczególnych części roweru. Geometria roweru określa, jak będzie się on prowadził i jak kolarz będzie na nim siedział.

- Rozmiar kół: Rowery szosowe mogą występować z kołami 19 lub 21-calowymi. Im większy rozmiar koła, tym szybciej będziesz jechać, ale będziesz musiał również pchać rower pod górę.

- Waga ramy: Waga rowerów szosowych zazwyczaj mieści się w przedziale od 6 do 11 funtów, w zależności od jakości ramy i komponentów. - System hamulcowy: Rowery szosowe mają zazwyczaj jeden z dwóch systemów hamulcowych: hamulce obręczowe lub tarczowe. Hamulce obręczowe są lżejsze i tańsze, natomiast hamulce tarczowe zapewniają większą siłę hamowania.

- Układ napędowy: Układ napędowy to system przekładni, który przenosi ruch obrotowy nóg kolarza na tylne koło. Ważne jest, aby wybrać układ napędowy, który jest odpowiedni dla Twojego ciała i stylu jazdy.