Tour de France: Przewodnik po największym wyścigu kolarskim na świecieTour de France jest powszechnie uważany za największy wyścig kolarski na świecie. Od czasu jego zorganizowania w 1903 r. dla uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej jest uznawany za najbardziej prestiżowy wyścig w kolarstwie zawodowym. Wyścig odbywa się każdego lata od końca czerwca do końca lipca, a meta etapu finałowego znajduje się na Polach Elizejskich w Mieście Miłości, Paryżu. Wyścig jest znany jako jeden z najtrudniejszych na świecie, nic więc dziwnego, że biorą w nim udział tylko najlepsi kolarze świata. Tour de France to wyścig o długości 3,5 km, którego pokonanie wymaga ogromnej wytrzymałości, siły i nieustraszoności. Dzięki długości 3 471 km i 21 etapom jest to trzecia co do długości impreza kolarska w roku, po Vuelta a España i Giro d'Italia. Choć wiele osób uważa, że Tour de France to po prostu pokaz najlepszych na świecie zawodników w swoich dyscyplinach sportowych, to jest to coś znacznie więcej. Oprócz tego, że jest to jeden z najtrudniejszych wyścigów w roku, Tour de France ma do zaoferowania o wiele więcej. Bez względu na to, czy jesteś fanem sportu, czy nie, warto go zobaczyć ze względu na jego wartość historyczną, piękno architektury i koleżeństwo peletonu.

Historia Tour de France

Tour de France został po raz pierwszy zorganizowany przez gazetę Le Vélo w 1903 roku w celu promocji kolarstwa i uczczenia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej. W pierwszych latach wyścig był imprezą amatorską, ale dopiero po Wielkiej Wojnie dopuszczono do niego zawodowych kolarzy. Od samego początku wyścig był zdominowany przez Francuzów, a tylko nieliczni obcokrajowcy odnosili w nim zwycięstwa. Ostatnim obcokrajowcem, który wygrał wyścig, był Lance Armstrong w 1999 roku.

Tour de France jest powszechnie uważany za największy wyścig kolarski na świecie. Odkąd został zorganizowany w 1903 roku dla upamiętnienia setnej rocznicy Rewolucji Francuskiej, jest uważany za najbardziej prestiżowy wyścig w kolarstwie zawodowym. Wyścig odbywa się każdego lata od końca czerwca do końca lipca, a meta ostatniego etapu znajduje się na Polach Elizejskich w Mieście Miłości, Paryżu. Wyścig ten jest znany jako jeden z najtrudniejszych na świecie, nic więc dziwnego, że biorą w nim udział tylko najlepsi kolarze na świecie. Tour de France to wyścig na dystansie 3,5 mili, którego ukończenie wymaga ogromnej wytrzymałości, siły i nieustraszoności. Wyścig ma długość 3 471 km i składa się z 21 etapów, co czyni go trzecią najdłuższą imprezą kolarską w roku, po Vuelta a España i Giro d'Italia. Choć wiele osób uważa, że Tour de France to po prostu pokaz najlepszych kolarzy na świecie w swoich dyscyplinach sportowych, to jest to coś znacznie więcej. Oprócz tego, że jest to jeden z najtrudniejszych wyścigów w roku, Tour de France ma do zaoferowania o wiele więcej. Bez względu na to, czy jesteś fanem sportu, czy nie, warto go zobaczyć ze względu na jego wartość historyczną, piękno architektury i koleżeństwo peletonu.

Co warto zobaczyć podczas Tour de France

- Wyścig rozpoczyna się w Normandii i prowadzi przez francuską wieś do Paryża, przejeżdżając przez wiele regionów winiarskich. Nie jest to tylko wyścig szosowy, ponieważ kolarze odwiedzą także wiele zabytków, w tym Wieżę Eiffla i Muzeum Luwr.

- Grande Boucle to nie tylko wyścig, ale także doświadczenie kulturowe. Jest to jedyny okres w roku, kiedy kolarze witają kibiców na trasie. Podczas wyścigu kibice mogą ustawiać się wzdłuż trasy i dopingować swoich ulubionych kolarzy. Atmosfera podczas tego wydarzenia jest po prostu niezrównana i jest to spektakl, którego nie można przegapić.

- Kulminacja wyścigu ma miejsce w Alpach. Tutaj kolarze walczą o żółtą koszulkę, a po drodze mają do pokonania kilka spektakularnych wspinaczek. Gdy wyścig dotrze do Paryża, kolarze będą pokryci kurzem po długiej podróży, a wyścig dobiegnie końca.

Trasa Tour de France

- Etap 1: Wyścig rozpoczyna się w Rouen, w regionie Normandia, i zmierza na południowy wschód przez równiny Szampanii w kierunku Paryża. Po raz pierwszy w Tour kolarze zobaczą paryskie bruki.

- Etap 2: Kolarze opuszczają stolicę i kierują się na południowy zachód, odwiedzając Amiens, Perpignan i Pireneje. Pireneje to jeden z najtrudniejszych odcinków wyścigu.

- Etap 3: Krótki etap, który obejmuje wspinaczkę na La Planche des Belles Filles. Krajobraz Alp różni się w zależności od etapu. Niektóre etapy będą górskie, a inne płaskie. Kolarze będą tu walczyć o żółtą koszulkę, a w następnych etapach do walki włączą się sprinterzy.

- Etap 4: Kolejny płaski etap, ale to właśnie on najprawdopodobniej wyłoni zwycięzcę klasyfikacji generalnej. Ten etap jest również najdłuższy - liczy 986 km.

- Etap 5: Etap górski, który zadecyduje o zwycięstwie w klasyfikacji generalnej, z finiszem na szczycie Col de Menté.

- Etap 6: Kolejny etap górski. Tour de France kończy się finiszem na szczycie Col de la Pierre Saint Martin. Ostatni etap wyścigu jest również najtrudniejszy ze względu na kombinację podjazdów i płaskich dróg.

Najtrudniejszy wyścig kolarski na świecie

Tour de France to nie tylko kolarstwo. To także prezentacja Francji, a Francuzi nie boją się popisywać. Przez wiele lat Tour de France odbywał się latem, aby uniknąć deszczowej wiosny w Paryżu. Jednak w ostatnich latach organizatorzy dostosowali harmonogram wyścigu tak, aby odbywał się on wtedy, gdy jest najmniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia złej pogody. Tour de France jest znany jako jeden z najtrudniejszych wyścigów na świecie, ponieważ uczestnicy muszą radzić sobie z ekstremalnym upałem, wilgocią, deszczem, wiatrem, a nawet gradem.

To nie jest zwykły wyścig rowerowy, to wojna między ludźmi. Sama siła i szybkość kolarzy, którzy biorą w nim udział, jest zdumiewająca. Ale poza fizyczną rywalizacją, Tour de France to także sportowa przyjaźń. Peleton jest jak rodzina, a jego członkowie wspierają się i dopingują nawzajem przez cały czas trwania wyścigu.

Dlaczego ludzie przyjeżdżają na Tour de France?

Tour de France oferuje odwiedzającym wgląd w to, co to znaczy być Francuzem. Wyścig przebiega przez wiele pięknych i historycznych miast, a ty masz okazję spotkać się z mieszkańcami i poznać region. Wyścig ukazuje również kulturę i mieszkańców kraju, zwłaszcza gdy kolarze zatrzymują się na odpoczynek i zwiedzanie jednego z wielu zabytków znajdujących się w okolicy. Grand Depart to spektakularne widowisko, a obserwowanie kolarzy przejeżdżających ulicami miast jest prawdziwą frajdą.

W Tour de France, być może bardziej niż w jakimkolwiek innym wielkim wydarzeniu sportowym, liczą się także kibice. Przyjeżdżają oni z całego świata, aby wziąć udział w wyścigu i dopingować swoich ulubionych kolarzy. Atmosfera podczas wielkiego wyścigu jest po prostu spektakularna i jest to świetny sposób na spędzenie letniego weekendu.

Co się dzieje w wielkim finale Tour de France

Na przestrzeni 21 etapów i 3 471 kilometrów kolarze będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Wielu z nich będzie walczyło o motywację do kontynuowania wyścigu, gdy ich ciało będzie bolało, a inni będą obciążeni strachem przed porażką i wstydem związanym z odpadnięciem z wyścigu. Tour de France to wojna między mężczyznami, a kolarze zostaną poddani wielu próbom.

Ostatni etap Tour de France znany jest również jako Grande Finale. Jest to 13,5-kilometrowa jazda indywidualna na czas na Polach Elizejskich w Paryżu. Kolarze wezmą udział w najtrudniejszym wyścigu w swoim życiu i będą musieli zmierzyć się z trasą w doskonałej formie i skupieniu. Nie ma tu miejsca na błędy; kolarze będą musieli liczyć się z każdą sekundą i wyeliminować z umysłu wszystkie czynniki rozpraszające ich uwagę.

Po 21 dniach wyścigu kolarze zakończą rywalizację na Polach Elizejskich. Ich długa podróż dobiegnie końca, a oni będą mieli okazję nasycić się atmosferą i podziękować swoim fanom za wsparcie. Kolarze otrzymają również brązowe medale, które są jedynymi medalami na podium, na których nie ma zdjęcia zwycięzcy. Bardzo często zdarza się, że kolarze dedykują wyścig komuś wyjątkowemu, umieszczając swój medal obok zdjęcia tej osoby. Tour de France to tradycja nieporównywalna z żadną inną i jest to wyścig, który każdy kolarz powinien przeżyć przynajmniej raz w życiu. Nie jest to wyścig dla osób o słabym sercu, ani dla słabych ciałem czy umysłem. To bitwa między mężczyznami i jest to