Jak przygotować się do jazdy na rowerze: Przewodnik dla początkującychJazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia. Jest to również dość mało obciążająca forma ćwiczeń, co oznacza, że jest to dobra opcja dla osób, które chcą pozostać aktywne, ale nie chcą spędzać dużo czasu na siłowni. Aby jednak jazda na rowerze stała się regularną częścią rutyny fitness, trzeba nauczyć się jeździć bezpiecznie. Na szczęście nie jest to trudne. W tym artykule wyjaśnimy, jak zacząć i jak bezpiecznie kontynuować jazdę na rowerze, gdy jesteś już początkującym rowerzystą.

Podstawy bezpieczeństwa na rowerze

Kolarstwo to przewóz osób na rowerach w celach sportowych, rekreacyjnych lub użytkowych. Może być również nazywany jazdą na rowerze lub kolarstwem, obie nazwy są poprawne. Rower ułatwia przemieszczanie się i jest bardziej efektywny niż chodzenie, bieganie czy korzystanie z transportu publicznego.

Zanim zagłębimy się w szczegóły jazdy na rowerze, zapoznajmy się z podstawami bezpieczeństwa. Traktujmy te zasady jako podstawę każdej dobrej praktyki rowerowej:

- Zawsze noś kask. Choć bez kasku możesz czuć się pewniej, to jednak nie zakładając go, narażasz się na ogromne ryzyko. Najlepszym sposobem ochrony podczas jazdy na rowerze jest noszenie kasku za każdym razem, gdy jedziesz.

- Ważny jest także sprzęt odblaskowy. Nie tylko sprawia, że jesteś lepiej widoczny w nocy, ale może też zmniejszyć ryzyko kolizji, ostrzegając kierowców, że jesteś obecny na drodze.

- Zawsze należy jeździć ostrożnie. Z czasem nauczysz się jeździć pewnie, ale wymaga to czasu i praktyki.

- Nie pisz SMS-ów i nie prowadź samochodu. Tak, to oczywista oczywistość, ale mimo to warto o tym powiedzieć. Jesteś zbyt skupiony na swoim telefonie, aby być bezpiecznym za kierownicą.

- Nie wjeżdżaj pod koła. Ta zasada została zainspirowana przez incydenty drogowe. Gdy jedziesz obok innego samochodu, upewnij się, że między Tobą a pojazdem jadącym przed Tobą jest wolna przestrzeń.

- Trzymaj się z dala od chodnika. Choć z technicznego punktu widzenia jest to nielegalne, jest to również niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

Zaopatrz się w odzież rowerową

Oprócz nauki jazdy na rowerze, powinieneś także włożyć trochę wysiłku w odpowiedni strój na tę okazję. Należą do nich kask, rękawiczki rowerowe i buty kolarskie. Twój rower powinien być bezpieczny, dlatego warto zainwestować w zapięcie rowerowe. Jest to prosty i niedrogi przedmiot, który zapewni bezpieczeństwo roweru podczas Twojej nieobecności.

Blokada jest szczególnie ważna, jeśli masz w domu kilka rowerów. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyjdzie ochota na kradzież jednego z rowerów i szybką ucieczkę!

Podstawowa konfiguracja roweru

Istnieją dziesiątki dostępnych ustawień roweru, ale najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest ruch ciała na rowerze. Chcesz być tak zrelaksowany i naturalny, jak to tylko możliwe podczas jazdy.

- Należy prawidłowo siedzieć na rowerze. Należy siedzieć z nogami opartymi o podłoże, a nie unoszącymi się w powietrzu. Zwiększy to Twoją stabilność i zapobiegnie zmęczeniu.

- Ramiona należy trzymać rozluźnione. Nie należy ich krzyżować ani krzyżować na klatce piersiowej. Zwiększy to obciążenie górnej części ciała i utrudni kierowanie rowerem.

- Nie należy garbić się nad kierownicą. Zmniejszy to Twoją stabilność i zwiększy obciążenie szyi i pleców.

- Rozluźnij ramiona. Nie skręcaj ich do wewnątrz ani nie przyciskaj do uszu. Zwiększy to obciążenie górnej części ciała, a przecież tak właśnie powinni jeździć rowerzyści.

- Nie należy chwytać roweru palcami. Zamiast tego należy luźno trzymać kierownicę dłońmi. Zwiększy to Twoją stabilność i ułatwi kierowanie rowerem.

Jazda dla początkujących

Nowi rowerzyści powinni spędzać większość czasu na ścieżkach rowerowych i spokojnych drogach. Mogą jednak jeździć także po ulicach, o ile przestrzegają poniższych zasad:

- Jeździć z ruchem ulicznym. Pozwoli Ci to nauczyć się zasad ruchu drogowego i zapobiegnie beznadziejnemu zagubieniu.

- Przestrzegaj wszystkich przepisów ruchu drogowego. Pozwoli to rozwinąć umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i zmniejszy prawdopodobieństwo wypadku.

- Noś kask. Uchroni Cię to przed obrażeniami, a za jego brak możesz dostać mandat.

- Jeździć w grupie. Dzięki temu - zwłaszcza początkujący - będziesz mieć więcej czasu na ćwiczenia, a grupa pomoże zapewnić sobie nawzajem bezpieczeństwo.

- Jeździj defensywnie. W miarę jak będziesz coraz lepiej rozumieć powyższe zasady, Twoje umiejętności będą się poprawiać i będziesz mógł przejść na jazdę defensywną.

- Nie jeździj na rowerze i nie pij. To prosty i skuteczny sposób na wpadnięcie w tarapaty.

Utrzymanie tempa

Kiedy zaczynasz jeździć na rowerze, możesz czuć się nieco zniechęcony i onieśmielony. Jest to zupełnie normalne i naturalne dla każdego, kto nigdy wcześniej nie jeździł na rowerze. Najlepszym sposobem walki z tremą jest wyznaczanie sobie małych, osiągalnych celów. Na przykład, możesz chcieć raz w tygodniu jeździć rowerem do sklepu spożywczego. Długoterminowe cele są mniej pomocne, ponieważ opierają się na obecnym, a nie nowym ja.

Teraz, gdy już wiesz, jak zacząć, czas wykorzystać swoje nowe umiejętności. Spróbuj pojechać rowerem do pracy lub szkoły i postaw sobie wyzwanie, by pojechać dalej lub szybciej niż zwykle. Im więcej będziesz ćwiczył, tym lepiej będziesz jeździł. Pamiętaj, że jazda na rowerze to sport na całe życie, więc nie wahaj się przesiąść na rower, gdy tylko osiągniesz odpowiedni wiek.